Rakouské sjezdovky, ubytování v Česku. Kombinaci si chválí lyžaři i podnikatelé

Čím dál víc českých lyžařů využívá možnost ubytovat se v Česku a přes den jezdit lyžovat za hranice. S tímto nápadem přišli kdysi majitelé penzionů na Lipensku, když přemýšleli, jak nastartovat zimní sezónu. Domluvili se s rakouskými provozovateli sjezdovek na Hochfichtu, který je od Lipna vzdálený jen 30 až 40 kilometrů. A spokojenost je dnes na všech stranách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři na vleku | Foto: Jan Rosenauer

Manželé Vančurovi z Kamenice nad Lipou si výhodné balíčky našli před lety na internetu. A od té doby se vracejí každý rok do stejného penzionu v Hůrce u Horní Plané.

„My jsme sem původně jeli asi před šesti lety, ale ten rok nebyl sníh, tak abychom si vůbec zalyžovali, začali jsme jezdit na Hochficht. O té doby sem jezdíme každý rok a jsme naprosto spokojení,“ vysvětluje pan Vančura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je mezi turisty a podnikateli spokojenost s příhraničním lyžováním, zjišťovala na Lipensku reportérka Pavla Kuchotvá

„Je to fantastické spát doma, jezdit lyžovat na krásné kopce a večer si dát něco dobrého za české,“ přidává jeho manželka.

Do rakouského skiareálu Hochficht jezdí Vančurovi každý den vlastním autem. Cesta jim trvá něco málo přes půlhodinku. Teď, když je Lipno zamrzlé, krátí si cestu přes led. Jedou stejnou trasou, jakou jezdí v létě přívoz, tedy z Horní Plané do Bližné. Tři minutky strachu na ledě jim ale ušetří 20 kilometrů.

Ostatní lyžaři rádi využívají skibusy zdarma, které je každý den sváží přímo od penzionu na Hochficht a čekají tam celý den.

„Míváme teplý čaj, kafe, limonádu a pivo. Lidi to samozřejmě ví, že se v autobuse mohou ohřát. Když se někomu udělá špatně nebo má nějaké zranění, také není žádný problém,“ říká řidič skibusu Daniel Čada.

Balíčky nabízí už 80 penzionů

Balíčky s ubytováním v Čechách a lyžováním v Rakousku vymysleli před jedenácti lety čtyři provozovatelé penzionů v okolí Horní Plané. Byl mezi nimi i Emil Horváth.

„Dali jsme dohromady peníze na reklamu, domluvili jsme si podmínky, co se týká jak dopravy, tak lyžování na Hochfichtu. Vznikly tyto balíčky, které fungují do dneška. Postupně lidi poznali, že to je dobrá věc, takže se přidávali a přidávali a dneska už je v tom asi 80 penzionů na spodním i horním Lipně,“ pochvaluje si majitel penzionu.

A nadmíru spokojení jsou i provozovatelé skiareálu Hochficht. Čeští lyžaři sem jezdí často a rádi, potvrzuje jednatel společnosti Gerald Paschinger:

„Samozřejmě si všímáme toho, že stále víc českých lyžařů tráví dovolenou doma na Lipně a jezdí lyžovat sem na Hochficht. Zejména ve všední dny je tady podíl českých lyžařů vyšší, okolo 35 procent. To právě souvisí s těmi balíčky.“

Pavla Kuchtová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme