Recesisté se na severu Čech slavnostně rozloučili s létem. Začal podzim

Přesně dvanáct minut před pátou hodinou vstoupilo Slunce do znamení Vah a nastala podzimní rovnodennost. Recesisté z Děčína už tradičně odvezli staré léto za hranice. Velký smuteční věnec z divokého chmele a květin doprovodili vodáci i cyklisté až do Bad Schandau, kde ho vhodili do Labe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě | Foto: stock exchange

„Tímhle vám předávám kytici, která bude vhozena v Bad Schandau do labské vody, aby konečně to léto z Děčína vypadlo a přišlo pořádné babí léto,“ pronesl předseda děčínské Společnosti přepravy ročních období vodní cestou Jaroslav Drahoš, když jednomu z vodáků slavnostně předal velkou kytici žlutých květin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Dagmar Cestrová přihlížela, jak cyklisté a vodáci vypravují léto za hranice

Velký zelený věnec z divokého chmele, který stejně jako žluté květy roste podél Labe, už ležel na jednom z raftů. Letos se vodáci vydali na cestu podevatenácté.

„Odvážíme léto do Německa, protože na jaře přivážíme jaro do Děčína. Léto přichází samo, ale je ho potřeba odvézt, aby mohl začít takový ten regulérní podzim s babím létem. Takže proto musíme staré léto odvézt, ať si s ním Němci dělají, co chtějí. A my sem pustíme podzim a zimu. Zimu potom vyneseme do hor, 26. prosince. No a čekáme zase na jaro,“ vysvětlil Drahoš složitý cyklus.

Flotilu loděk doprovázeli po souši cyklisté v rámci takzvané Tour de Schmilka. Její tradice je ještě starší, jedná se už o 35. ročník.

„Dřív se jezdilo i v maskách, jezdilo se v kostýmech. A teprve postupem času se k tomu přidali vodáci. A jsou dvě party, jedna jezdí na kolech a jedna jezdí na vodě, a odváží vlastně léto do Bad Schandau,“ shrnula jedna z organizátorek Ilona Rosenkrancová.

Dagmar Cestrová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme