Ředitel OKD bude s lidmi v Karviné diskutovat o rozšíření těžby ve městě

Horké chvíle dnes zřejmě zažije šéf důlní společnosti OKD. Vystoupí přímo na jednání karvinských zastupitelů a dá se očekávat, že bude pod palbou nepříjemných otázek obyvatel. Lidem se nelíbí, že firma chce těžit v části Staré Město, kde stojí desítky rodinných domků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

Kvůli poddolování by lidé museli svá obydlí opustit. Půda by klesla, domky by čekala demolice a místo by zaplavila voda.

„Už jsem stará, kam bych šla? Jsem tady zvyklá. My jsme se sem nastěhovali v 58. roce, vše s manželem stavěli sami,“ říká paní Marie. Byznysplánům nerozumí, stejně tak nechápe, proč by se kvůli těžbě měla stěhovat jinam.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obyvateli Karviné-Starého Města mluvila reportérka Andrea Čánová

A není sama. „Já jsem se tu narodila, tak tady chci zůstat,“ rozčiluje se paní Žofie. Plány OKD znervózňují i obyvatelé jiných částí Karviné.

„Nevěřím jim ani slovo. Oni mají všechno, co je k tomu potřeba. Kapitál, vlivy… Jestli teď prorazí, tak se nezastaví,“ tvrdí pan Václav.

Vladislav Sobol z OKD ale oponuje, že trumfy v rukou mají lidé. Záleží prý jen na nich, jestli domy prodají.

„Musí souhlasit majitelé všech nemovitostí, kterých by se to týkalo, a musí se s námi dohodnout na jakémsi výkupu nebo jiném druhu důlního odškodnění,“ vysvětluje Sobol.

Podle sdružení proti těžbě už třetina obyvatel Starého města domky prodala.

Andrea Brtníková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme