Ředitel opavské psychiatrie, kde se léčila útočnice ze Žďáru, rezignoval

Ředitel opavské psychiatrické nemocnice Ivan Drábek rezignoval. Jeho odchod souvisí s útokem nemocné ženy ve Žďáru nad Sázavou. Útočnice se v Opavě léčila. Drábkův odchod potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Němeček řekl, že není na něm posuzovat, kde se stala chyba. Informoval, že ředitele léčebny tragédie zasáhla natolik, že sám rezignoval. Chybu ale podle Němečka neudělal.

„Na začátku stál návrh lékařů psychiatrické nemocnice v Opavě na ukončení hospitalizace. Tak, jak to přikazuje zákon. Chci ale zdůraznit, že rozhodovací pravomoc o tom měl okresní soud v Opavě, který si nevyžádal kromě návrhu psychiatrické nemocnice žádný oponentní znalecký posudek,“ uvedl ministr.

Němeček také řekl, že je na místě prošetřit postup Okresního soudu v Karviné, který měl dohlédnout na řádné zajištění ambulantní léčby ženy. Stejně tak se chystá ptát na údajnou neochotu soudů rozhodovat o umístění pacientů, kteří mají násilnou minulost, v detenčních ústavech. V obojím ale Němeček vidí zodpovědnost ministerstva spravedlnosti.

O možném selhání státních institucí hovoří i premiér Bohuslav Sobotka. Ministryně spravedlnosti Helena Válková by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zase postup Psychiatrické nemocnice v Opavě.

Na vládě se teď vytvoří pracovní skupina, která bude posuzovat, jaká opatření přijmout, aby se nic podobného neopakovalo.

S vyučováním ve žďárské škole pomáhají policejní psychologové

Číst článek

Šestadvacetiletá žena z Ostravska v úterý zaútočila nožem na studenty žďárské střední školy. Šestnáctiletý mladík zemřel, dvě dívky jsou zraněné, další utrpěla psychický šok. Pobodaný byl i zasahující policista.

Policie potvrdila, že tatáž psychicky nemocná žena útočila už před dvěma lety ve škole v Havířově. Následně se ústavně léčila v opavské psychiatrické nemocnici, z níž ji ale na návrh lékařů soud propustil.

Sportovec a obětavý kluk, vzpomínají lidé na studenta, který zemřel po útoku ve Žďáru

Číst článek

Žena pobodala ve Žďáru studenty | Foto: ČTK

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme