Ředitel školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku, odstoupit nehodlá

Ředitel pražské průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl kvůli šikanování učitelky neodstoupí. Za činy žáků podle svých slov ani necítí odpovědnost, přestože už v lednu existovala videa, kvůli kterým byli tři žáci podmíněně vyloučeni. Pětapadesátiletá pedagožka zemřela na začátku února, vedení školy souvislost úmrtí ženy se šikanou odmítá. Tvrdí, že na vině byly její zdravotní problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Střední průmyslové školy v Praze Na Třebešíně František Bártl | Zdroj: ČTK

Bártl se kauze poprvé oficiálně vyjádřil dnes na tiskové konferenci. Zdůraznil, že nechce podlehnout tlaku.

"To, že nehodlám rezignovat, není ani zpupnost, ani nedostatek pokory a sebereflexe. Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky," prohlásil ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel školy Na Třebešíně kvůli šikaně učitelky odstoupit nehodlá. Další informace přinesl Jan Charvát

Pokud by prý funkci opustil, ukázal by tím žákům cestu k odstranění ředitele. Stačilo by podle něj, kdyby se dopouštěli podobného chování.

Vedení školy Na Třebešíně znovu odmítlo příčinnou souvislost mezi šikanou a úmrtím učitelky. O jejích zdravotních problémech prý nevědělo. Když loni v únoru pětapadesátiletá pedagožka nastupovala, absolvovala úspěšně prohlídku u lékaře.

Tři žáci, které škola podmíněně vyloučila a dala jim trojky z chování, se už podle informací Českého rozhlasu sešli s ředitelem - dva z nich včera a jeden dnes ráno. Obsah schůzek ale nechce škola komentovat.

Praha jako zřizovatel počká na výsledek vyšetřování

Ředitele by mohlo odvolat hlavní město Praha jako zřizovatel školy. Podle vedoucí odboru školství a mládeže na pražském magistrátu Lenky Němcové počká na výsledek vyšetřování.

„Dokud nebudeme mít výsledky šetření České školní inspekce, policie, inspektorátu práce, tak nemohu jednoznačně říct, jestli vedení školy pochybilo,“ uvedla Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice šikany na školách mluvil dětský psycholog Václav Mertin

Střední školu pravděpodobně navštíví i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), kterou dnes ředitel Bártl oficiálně pozval. V pátek se ministryně hodlá sejít se zřizovatelem, schůzky by se měli zúčastnit i zástupci České školní inspekce.

Podle dětského psychologa Václava Mertina mohou na probíhající šikanu upozornit drobné, obtížně uchopitelné signály. Především je ale podle něj potřeba problémům předcházet:

„Musíme začít ještě před začátkem školního roku, na začátku školního roku a nastavit pravidla tak, abychom minimalizovali, že vůbec k něčemu takovému dojde.“

Náměstek primátorky se sejde s Valachovou kvůli šikaně na škole v Malešicích

Číst článek

Učitel by měl být podle Mertina dostatečně důsledný. „Někdy se toho bojíme, pořád máme pocit, když se řekne autoritativní, že to nepatří do současného školství. Ale ono to tam patří. Učitel je zkrátka šéf, on je ta autorita a on si to musí uvědomit. Ale to neznamená, že bude mluvit rázným hlasem. On tam za to zodpovídá, on není partner žáků,“ vysvětluje a dodává: „Pokud toto učitel nenaplňuje, hrozí mu větší nebezpečí, že mu ti žáci polezou po hlavě.“

ČRo, Martin Hromádka, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme