Kanada 0:0 Česko

Referendum o poloze nádraží v Brně v termínu voleb nebude. Návrh odmítl soud

Referendum o nové poloze brněnského vlakového nádraží se společně s komunálními volbami konat nebude. Definitivně to dnes potvrdil krajský soud v Brně. Odmítl i druhý návrh přípravného výboru na vyhlášení referenda jako předčasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Ve druhé z žalob se aliance Referendum 2014 domáhala přímo vyhlášení termínu referenda souběžně s volbami. Soud se ale neztotožnil s výkladem přípravného výboru.

Ten tvrdil, že brněnské zastupitelstvo mělo vyhlásit 2. září referendum, protože doplněný návrh byl bezvadný. Přípravný výbor se opíral o to, že k 13 tisícům podpisů doplnil 5900, tudíž dosáhl na požadovaný počet 18500.

Ve čtvrtek se ale ukázalo, že aktivistům se podařilo shromáždit devadesát sedm procent podpisů potřebných pro vyhlášení referenda. Iniciativu podpořilo asi osmnáct tisíc lidí.

Petiční výbor dál sbírá podpisy, ale žádá referendum souběžné s volbami. S největší pravděpodobností tak archy využije za dva roky při krajských volbách.

Spor o polohu brněnského nádraží se táhne dlouho, Brňané o něm hlasovali už v roce 2004. Většina hlasujících se tehdy vyslovila pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejších zákonů závazné.

ČTK, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme