Regionální značku Železných hor ponesou zejména rukodělné výrobky

Tradiční a regionální výrobci se v poslední době stále více prosazují. A přibývá těch, kteří mohou své výrobky nabízet pod regionální značkou. Dnes mezi nimi nově budou i nejlepší řemeslníci a živnostníci z Železných hor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Železné hory od osady Hranice

Pohled na Železné hory od osady Hranice | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Zatím nejmenší region tak bude mít konečně svou značku. Zajímavé je, že mezi žadateli o tento certifikát byl neobvyklý počet těch, kteří nabízejí rukodělné výrobky.

Manažerka regionu Kateřina Korejtková říká, že největší poptávka je po produktech kovářů, tesařů či řezbářů, a dodává, že o značku usiluje 19 žadatelů a někteří jsou výjimeční nejen v tomto regionu.

Například paní Ludmila Sadílková ze Seče je jedinou autorkou takzvané bojanovské krajkové kresby. Výsledkem je vždy neopakovatelný originál obrázku, který připomíná krajku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu Drahomíra Bačkorová se zajímala o to, kdo se uchází o regionální značku Železných hor

Kromě rukodělných výrobků usilují o regionální značku i potraviny – tradiční medovina a med a dokonce i místní brambory.

„Přijdeme přímo na místní farmu k místnímu zemědělci, a tam uvidíme, že ta brambora, co nám dává k ochutnání, je jeho,“ vysvětluje Kateřina Korejtková, jak komise pozná, že jde skutečně o železnohorské brambory.

Úspěšní uchazeči, které dnes komise vybere, mohou na své výrobky umístit logo Železných hor.

„Logo znázorňuje výra, který je na Železných horách doma,“ popisuje značku Kateřina Korejtková. Místní výrovi říkají železnohoráček.

Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme