Registr nemovitostí se mění. Starostové nejsou nadšení

Obce přecházejí z UIR ADR na RUIAN. Nejsou to žádné šifry pro špióny, ale fakta, která starostům menších obcí přidělávají starosti, UIR ADR je Územně identifikační registr adres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Ten je veřejně přístupný na internetu, a když do něj zadáte nějakou adresu, zjistíte, jestli dané ulice v daném městě s udaným číslem popisným existuje a kde se nachází na mapě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém registru adres mluvil redaktor Martin Karlík

Teď má tento systém nahradit podobný Registr územní identifikace adres a nemovitostí. Malým obcím se přechod od jednoho systému na druhý nelíbí.

V obci Kunětice žije 270 stálých obyvatel a vedení obce tvoří 5členné zastupitelstvo. V jeho čele je starostka Jana Lokajová. „Vzhledem k tomu, že žádný bližší pokyn jsme nedostali, věřím tomu, že málokdo ze starostů ví, o čem to vůbec je. A pro nás to znamená další administrativní zátěž.“

Podle informací ministerstva vnitra je přechod od používaného z UIR ADR na nový systém součástí elektronizace státní správy. Registr územní identifikace adres a nemovitostí by měl přispět ke zjednodušení občana s úřady.

„Je to pro nás práce navíc. Něco, co si budeme muset nastudovat a časová zátěž, “ myslí si starostka Lokajová.

„Doufali jsme, že nás někdo pozve na určitá školení, kde dostaneme bližší informace. Bohužel,“ posteskl si starosta nedalekého Rokytna Josef Kubizňák.

Obce, které si nechtějí se zapisováním adres a nemovitostí do nového systému dělat starosti, už dopředu uzavírají veřejnoprávní smlouvy s úřady, které mají vlastní stavební úřady, a převádějí tuto povinnost na ně.

Milan Kopp, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme