Regulační poplatky už hradí jen Středočeský a Západočeský kraj

Ode dneška už za pacienty platí jenom dva poslední kraje - Středočeský a Plzeňský. Dnes končí v Jihočeském, Ústeckém, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji, na Zlínsku a Olomoucku i na Vysočině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Část regionů zrušila výsadu už dřív. Jihomoravský radní Oldřich Ryšavý z ČSSD odmítl, že by konec poplatků souvisel s regionální politikou - třeba s jednáními s lidovci:

„Toto nebylo bráno do úvahy, skutečně základem byl dopis místopředsedy Úřadu pro hospodářskou soutěž, který nás informoval o svých jednáních se zástupci Evropské komise a o jejich neformálním názoru na tuto záležitost.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma koaličních rozhovorů o regulačních poplatcích mluvil v poledních Ozvěnách dne M. Šnajdr (ODS)

Podle pravděpodobného budoucího ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 nejsou poplatky klíčovým bodem změn v systému. Při koaličních jednáních však zůstávaly sporným bodem.

„Poplatky vůbec nejsou středobodem změn, které je potřeba ve zdravotnictví udělat. Být to na mě, moc bych na poplatky nesahal, aby zbytečně nevzbudily vášně a neshodily jiné kroky,“ řekl Heger.

Rozhodnou lídři

Od loňského února stálo proplácení krajské pokladny víc než 660 milionů korun. Jaká budoucnost čeká regulační poplatky, ještě není jasné, vyjednávací týmy pravděpodobných koaličních stran se na tom nedokázaly shodnout.

Jednání se účastnil i zdravotnický expert a poslanec za ODS, Marek Šnajdr. V poledních Ozvěnách dne poznamenal, že koaliční partneři se rozcházejí pouze v jedné části, a to u regulačního poplatku na položku lékařského receptu na léky. Věci veřejné navrhují jeho zrušení.

„Tato věc je otevřená, a mohu říci, že většina poplatků, tak je k je nastavená, bude pokračovat. Můj soukromý názor je, že bychom se neměli zabývat tím, co funguje, a poplatky fungují, a zaměřit se jinam,“ uvedl Šnajdr.

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme