Řeka Bílina je podle Greenpeace nově zamořená jedovatými látkami

V řece Bílině na severu Čech je podle ekologické organizace Greenpeace hrozivá koncentrace jedovatých látek. Ekologové dnes proto už podruhé odebrali z Bíliny vzorky sedimentů a obrátili se na inspekci životního prostředí, aby zjistila viníka. Podle Greenpeace jde o nové znečištění řeky, která už za minulého režimu sloužila doslova jako průmyslová stoka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologové odebrali 14. září z Bíliny další vzorky k rozboru

Ekologové odebrali 14. září z Bíliny další vzorky k rozboru | Zdroj: ČTK

Členové Greenpeace v současné době projíždějí na 3 člunech řeku Labe a odebírají na různých místech vzorky. První odebrali už na začátku prázdnin a laboratorní výsledky ukázaly, že obsahují zakázané jedovaté látky DDT i hexachlorbenzen.

Právě HPC bylo v tak vysokých koncentracích, konkrétně šlo o překročení normy pro sedimenty asi 100.000krát, že se hnutí Greenpeace rozhodlo upozornit na to veřejnost. Dnes ekologové odebrali kontrolní vzorky a předají je laboratoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znečištění Bíliny mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Dagmar Cestrová

DDT a hexachlorbenzen jsou nebezpečné jedy, které mohou vyvolávat rakovinu a řadu jiných potíží jak u lidí, tak u živočichů, a zamořují životní prostředí. DDT bylo v minulosti používáno proti hmyzu a hexachlorbenzen sloužil jako mořidlo u osiva, pro ochranu rostlin a podobně.

Tato látka je zakázaná od roku 1988, je syntetická, v přírodě se nevyskytuje a kromě jiného vzniká právě při výrobě chlóru. Proto Greenpeace podezřívá ústeckou chemičku, že i dnes vypouští tuto látku do Bíliny.

Vedení chemičky to ale odmítá. Odpadní spusť do řeky Bíliny, nedaleko jejího ústí do Labe, se už od roku 2003 nepoužívá, protože chemička odpadní vody pouští přes čističku v Neštěmicích do Labe.

Podle Marie Logrová ze Spolku pro chemickou a hutní výrobu je možné, že jde o sedimenty, které se v důsledku záplav dostaly ze spodních vrstev dna Bíliny do vrstev vyšších, anebo o znečištění z jiného zdroje výš po proudu. I dnes totiž do Bíliny vypouští odpadní vody řada firem.

Inspekce životního prostředí se ke zjištěním ekologů nechce blíže vyjadřovat, dokud neuvidí odebrané vzorky.

Dagmar Cestrová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme