Rekonstrukce bitvy u Sudoměře zahájila jihočeský husitský rok

Rekonstrukcí bitvy u Sudoměře začal husitský rok. Zúčastnila se jí stovka ozbrojených vojáků v dobové výstroji a s dobovými zbraněmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce bitvy u Sudoměře

Rekonstrukce bitvy u Sudoměře | Zdroj: ČTK

Sobotní střet husitů s panským vojskem a strakonickými johanity byl rekonstrukcí bitvy, která se odehrála před 595 lety u Sudoměře.

Bohatý byl i doprovodný program. Návštěvníci mohli zajít na řemeslné tržiště přímo u památníku Jana Žižky, podívat se na rytířské turnaje a dobové tance nebo si poslechnout středověkou hudbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rekonstrukci bitvy u Sudoměře natáčel redaktor Martin Pokorný

Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420 mezi rybníky Markovec a Škaredý. Husitský oddíl porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných železní páni.

Střetnutí bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské vojenství.

Jihočeský kraj připravil k letošnímu 600. výročí upálení Jana Husa projekt Jižní Čechy husitské. Obsahuje kolem 70 akcí.

Bitva u Sudoměře | Foto: Michal Jindra

ČTK, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme