Rekonstrukce chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře končí, trvala 9 let

Rekonstrukce světoznámého chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře končí. Už dnes začnou restaurátoři rozebírat lešení, které ještě obklopuje západní průčelí katedrály. Práce na obnově kamenného pláště historické památky trvaly s menšími přestávkami téměř devět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větší část kutnohorského chrámu je už opravena | Foto: Michal Trnka

Po celou dobu byla vždy některá z částí turisty vyhledávaného chrámu obklopena lešením. Dnes ho začnou restaurátoři rozebírat na západním průčelí katedrály, které na odborné ošetření čekalo nejdéle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o dokončení letitých oprav chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře připravil pro Ranní Radiožurnál

„Osadili jsme poslední kopie chybějících článků,“ prozradila Dagmar Fundová, která od začátku na stavbě zajišťuje technický dozor. I tak ale ještě několik týdnů zůstane lešenářská konstrukce u balkonu, kde teď chybí kamenné zábradlí. „Je v současné době demontovaný a sekají se kopie,“ dodala Fundová.

Rekonstrukce vnějšího pláště slavné kutnohorské katedrály stála přibližně 220 milionů korun. Několikrát během oprav se objevily otazníky nad tím, jestli se vůbec podaří kvůli napjatému státnímu rozpočtu obnovu kamenných prvků, okenních vitráží i opěrných oblouků dokončit. „Dalších 50 let by měl být plášť v naprostém pořádku,“ uzavřela optimisticky Fundová.

Michal Trnka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme