Rekonstrukce kina v Domažlicích se opět oddálila, ve 3D začne promítat nejdřív v září

Domažlické kino Čakan čeká už několik měsíců na svoji rekonstrukci. Původně měli návštěvníci chodit na 3D filmy už od Vánoc. Do prvního výběrového řízení na dodavatele se sice přihlásily dvě firmy, jedna ale nedodala předepsané podklady. Proto muselo město vyhlásit výběrové řízení znovu. Ovšem ani tentokrát nejde nic hladce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Domažlice svrchu | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Do opakovaného výběrového řízení se sice znovu přihlásily dvě firmy, jak ukládá zákon. Ani jedna ale nedodala potřebné náležitosti. Domažlické kino je přitom podle starosty města Miroslava Macha skoro historickou raritou.

„Máme kino z roku 1969. Sice hezké, ale už nevyhovuje, sedačky nejsou pohodlné, takže přestavba je opravdu nutná, ale bohužel jsme neuspěli v ROPu (Regionální operační program – pozn. red.). A samozřejmě tím, že jsme stavěli Berounku, tak jsme ani neměli volné zdroje ve vlastních pokladnách a na účtech,“ vysvětluje starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematické přípravě rekonstrukce kina Čakan v Domažlicích informuje Martina Klímová

Po letech čekání a odsouvání se nakonec Domažlice rozhodly zrekonstruovat kino Čakan ze svých prostředků. Obě firmy, které se zúčastnily nového výběrového řízení, však nejdřív musí doložit chybějící podklady.

„Teď se nám snad povede vybrat firmu na přestavbu přístrojové techniky na digitální kino, cena včetně sedaček a hlediště je sedm milionů korun. Toto platíme ze svých zdrojů, je tam dotace 550 tisíc korun z fondu kinematografie. Uvidíme, jak se to bude dařit, ještě na podzim, podle času přestavby, bychom rádi se pustili do stavebních úprav. Kino se musí stát bezbariérovým, plánujeme propojení s MKS. Chceme z domu, kina a MKS udělat jedno velké společenské kulturní středisko,“ popisuje starosta Mach.

Kromě nové technologie si konečně diváci užijí trochu pohodlí. „Hlediště určitě dozná velkých změn, sedačky jsou z roku 1969, tak opravdu nevyhovují. Současná kapacita sálu kina Čakan je 429 míst, díky tomu, že se zvětší hlediště a zkomfortní posezení pro diváky, budeme mít kapacitu 301 míst, a bude tam dokonce osm dvojsedaček,“ uvádí ředitel Městského kulturního střediska Kamil Jindřich.

A rekonstrukce se dotkne i letního kina, které v Domažlicích mají. „Technologii budeme mít mobilní a budeme ji střídat – v podzimním, zimním a jarním období bude v kině Čakan, v letních měsících potom v letním kině,“ říká Jindřich.

„V kině Čakan budeme mít 3D technologii, v letním kině pouze 2D, což se odvíjí od technologie a možností plátna. Vzhledem k povětrnostním podmínkám by to nebylo úplně efektivní a příhodné, abychom měli 3D i v letním kině. Nicméně budeme jedno z letních kin široko daleko, protože v loňském roce bylo nejbližší v Rakovníku,“ poznamenává ředitel Městského kulturního střediska.

Teď už tedy jen stačí, aby domažličtí radní schválili jednu z nabídek a rekonstrukce může začít.

„Finance jsou připraveny od zastupitelstva, čili není problém a smlouva může být podepsána. Je pravda, že my od 15. června začínáme provoz v letním kině. V tomto případě je už téměř jedno, kdy se podaří se do toho pustit, protože příprava pro firmy trvá minimálně dva měsíce, než začnou dělat stavební práce. Vlastní realizace bude někdy v období květen až srpen, tak aby v září nebo v říjnu mohl být zahájen provoz nového kina,“ vysvětluje starosta Domažlic Miroslav Mach.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme