Rekonstrukce kladenské čističky Vrapice se bude muset obejít bez evropských dotací

Evropskou dotaci na modernizaci čističek nakonec dostane maximálně 15 z celkem 44 problémových projektů. Peníze zablokovala Evropská komise. Většinou kvůli nevýhodným smlouvám s vodohospodářskými společnostmi. Přestože jednání s Bruselem ještě pokračují, je zřejmé, že kolem 30 měst a obcí odejde s prázdnou. Jednou z nich bude i kladenská čistička Vrapice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistička odpadních vod v Říčanech | Foto: Ondřej Besperát

Problémy s dotací mají kvůli nastavení smlouvy i v Kladně. Technický ředitel společnosti Vodárny Kladno Mělník Stanislav Bulva už tuší, že evropské peníze na modernizaci čističky nepřijdou.

„Evropská komise v podstatě tuto smlouvu víceméně neakceptuje pro poskytnutí dotace. Ještě oficiálně k dnešnímu dni nevíme, ale podle porady na ministerstvu životního prostředí, kde byli i zástupci města Kladna, je více než jasné, že obdržíme rozhodnutí, že dotační titul z evropských peněz na čistírnu Vrapice nedostaneme,“ říká Stanislav Bulva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s dotacemi pro české čističky mluvila v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Lucie Husárová

Brusel ale opravy čističek nařizuje. V Kladně proto podle něj zvažují, co dál.

„Jsme připraveni tuto stavbu realizovat buďto pomocí některých národních fondů, jestli to ještě bude možné, případně z vlastních zdrojů. Předpokládám, že na jaře příštího roku by stavba rekonstrukce čistírny Vrapice pravděpodobně z vlastních zdrojů měla být zahájena,“ vysvětluje Bulva.

Ministerstvo životního prostředí se musí co nejdříve rozhodnout, jak dlouho se ještě bude pokoušet v Bruselu peníze pro problémové stavby dojednat. Pokud se resort včas nerozhodne a finance blokované pro tyto stavby nenabídne projektům, které v první vlně zůstaly takzvaně pod čarou, může o ně úplně přijít, upozornil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Až 30 projektů modernizace čističek možná nedostane dotaci

Číst článek

„Bohužel se nám také, s ohledem na nový metodický pokyn začíná blížit čas, kdy budeme muset některá jednání zastavit, protože budeme muset vstoupit do hry s takzvaným zásobníkem. Tedy náhradními projekty tak, abychom v cílovém stavu neriskovali nevyčerpání finančních prostředků,“ říká ministr Chalupa.

Evropské komisi se nelíbí, že by měla platit projekty, na kterých by posléze vydělávala soukromá firma. Většina měst totiž vodovodní síť pronajímá soukromým vodárnám. K problémovým projektům patří i stavba nové čistírny odpadních vod v Praze.

Lucie Husárová 1, Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme