Rekonstrukce Klementina má skluz, nejstarší část je už ale opravená

Národní knihovna v Praze zkolaudovala jednu část opraveného Klementina. Práce skončily v nejstarším traktu jezuitské koleje. Archeologové a restaurátoři během oprav odkryli původní dlažbu, fresky, parkety a také objevili různé kosterní pozůstatky. Opravy ale nekončí, potrvají minimálně další dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum (ilustrační foto)

Národní knihovna v Praze, Klementinum (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednou z opravených částí Klementina je například Křižovnická chodba. Po mnoha letech se díky restaurátorům na stropě této chodby znovu rozzářily fresky ze 17. století.

„Je tu zachovaná jezuitská dlažba, z půlky odkrytá,“ říká Jaroslav Forman, který se stará o technický dozor stavby, a ukazuje jednu z přilehlých místností:

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní knihovna v Praze zkolaudovala jednu část opraveného Klementina. Natáčela Veronika Štefanová

„Původní dřevo je tu minimálně 100 let. A také původní barokní okna, barokní dveře i výmalba. Je to jeden z nejstarších prostorů v Klementinu,“ dodává Forman.

Na rekonstrukci pracuje mimo jiné akademický malíř Jan Živný, který restauruje nedávno odhalené fresky na zdi přiléhajícího kostela Nejsvětějšího Salvatora.

„Snímání bylo velice těžké, protože se to štěpilo. Prakticky se to snímalo jenom skalpelem, což bylo velmi časově náročné,“ vysvětluje.

Oprava Klementina má skluz minimálně rok a půl. Aby se práce urychlily, rozhodlo se vedení Národní knihovny spojit tři závěrečné etapy oprav do jedné. Rekonstrukce potrvá do konce roku 2018 a vyjde na necelé dvě miliardy korun.

Veronika Jošková Štefanová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme