Rekonstrukce pivovaru v Lobči pokračuje. Pivo tu chtějí začít vařit na jaře

Díky Dnům evropského kulturního dědictví se opět otevřely brány starého pivovaru v Lobči na Kokořínsku. O jeho obnovu už několik let usiluje občanské sdružení, které tvoří skupina mladých, nadšených architektů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening v pivovaru Lobeč

Happening v pivovaru Lobeč | Foto: Pivovar Lobeč

Starý pivovar v Lobči na Kokořínsku prošel za pár let zásadní proměnou. Fotografie z roku 2007 zachycují budovu v havarijním stavu. Na těch letošních se sebevědomě vypíná průčelí s elegantní okrovou omítkou a zelenkavými nátěry oken.

O obnovu stavby, kde se podařilo najít i pozdně renesanční stavební prvky, se stará občanské sdružení Pivovar Lobeč. I přesto, že se na rekonstrukci zatím daří shánět potřebné finance, není podle architekta Pavla Prouzy realizace oprav vždy snadná:

Přehrát

00:00 / 00:00

V pivovaru v Lobči na Kokořínsku natáčela redaktorka Českého rozhlasu Eva Rajlichová

„Limitujícím faktorem se ukazuje schopnost řemeslníků a solidnost firem, dodržování termínů, ceny a tak dále.“

Za poslední rok se ale podařilo dát dohromady zázemí pro práci občanského sdružení, opravit rozlehlé prostory bývalého bytu sládka, a zrekonstruovat velkou půdu. Ve zmíněných prostorách tak vznikl vzdušný multifunkční sál a velká výstavní místnost.

„Horní sál chceme nechat pro různé akce kulturního či společenského rázu. Je to prostor, který umožňuje spoustu možností. Spodní sál chceme koncipovat na výstavy,“ říká architektka Jana Prouzová Myšková.

Vlastní laboratoř a kvalitní kvasnice

S výrobou piva se v Lobči skončilo za druhé světové války, znovu rozjet by se mohla už příští rok v březnu. Sládek Tomáš Fencl chce začít s prověřenou klasikou - světlou desítkou a dvanáctkou.

„My se budeme hlavně snažit mít kvalitní kvasnice, proto také plánujeme mít malou laboratoř, kde si budeme kvasnice hýčkat a množit. To si myslím, že hlavně dělá chuť piva. Říká se, že až 90 procent chuťových látek dodávají kvasnice,“ vysvětluje sládek.

Celkové náklady na opravu kulturní památky odhaduje občanské sdružení Pivovar Lobeč na 90 milionů korun.

Eva Rajlichová, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme