Rekordní počet Jihlavanů má bydliště na magistrátu. Důvody jsou různé

Rok od roku přibývá lidí s trvalým pobytem na radnicích či magistrátech. V Česku má v současné době adresu úřadů v občanském průkazu na čtvrt milionu bezdomovců, zkrachovalých podnikatelů, dlužníků nebo nájemníků. Výjimkou není ani Jihlava, která letos hlásí rekordní čísla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihlavském magistrátu má v současné době trvalé bydliště téměř dva a půl tisíce lidí

Na jihlavském magistrátu má v současné době trvalé bydliště téměř dva a půl tisíce lidí | Foto: Lucie Maxová

Adresu jihlavského magistrátu - Masarykovo náměstí 1 - má v současné době téměř dva a půl tisíce lidí. Je to nejvíce v historii města. Mezi ‚obyvatele‘ úřadu patří i třiadvacetiletá Marie.

„Trvalý pobyt na magistrátu mám proto, že jsem se s manželem přestěhovala do podnájmu a majitel bytu nechtěl, abychom měli trvalé bydliště tam. A vzhledem k tomu, že jsme v tu chvíli neměli kde jinde bydlet , vyřešili jsme to tak, že manžel si trvalé bydliště nechal tam, kde bydlel předtím, a já jsem si ho nechala dát na magistrát,“ popisuje paní Marie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jihlavském magistrátu papírově bydlí rekordní počet lidí. Více od Lucie Maxové

Mladá žena papírově žije na úřadě už rok. Jak říká, ze začátku jí nová adresa působila potíže. „Protože jsem nevěděla, kam si mám nechat posílat poštu, tak jsem si ji nechávala posílat k babičce, která bydlí 40 kilometrů daleko. Teď to řeším tak, že si poštu nechávám posílat do práce.“

Přestože hlavní problém vyřešila, stále se setkává s tím, že se na ni kvůli její adrese na úřadech dívají skrz prsty. „Když řeknu, že mám trvalý pobyt na magistrátu, vždycky se tak jako podívají a v tu chvilku já vím, že si asi říkají, co je to za člověka,“ svěřuje se mladá žena.

Bydliště na magistrátu i jako ochrana před exekutory

Podle vedoucí jihlavského správního oddělení Kateřiny Škarkové ale na úřadě stále převládá těch, kteří se díky adrese magistrátu snaží ukrýt před exekutory.

„Když je člověk hlášený tady, exekutor na něj nemůže. Samozřejmě, oni už mají zase jiné páky, kdy i opravdu sledují, kde ten člověk fyzicky bydlí. Takže není to zas taková ochrana,“ říká Škarková.

Trvalý pobyt mají na jihlavském úřadě také desítky lidí, kteří se do krajského města přestěhovali v letech 2005 až 2007. Vedení radnice jim tehdy za přehlášení adresy platilo i stovky korun. Města, která měla nad 50 tisíc obyvatel, totiž od státu získávala větší dotace. A toho chtěla Jihlava dosáhnout.

Této stěhovací akce se zúčastnil i čtyřicetiletý Pavel, který na magistrátu papírově žije dodnes. „Tehdy jsem za to dostal myslím 2000 korun. V té době jsem se rozváděl, takže mi to i pomohlo.“

Města v současné době nemají žádné páky na to, aby lidem trvalý pobyt na úřadech zrušila. Potýkají se kvůli tomu s řadou problémů. Mnoho lidí, kteří bydlí papírově na radnicích, neplatí třeba za svoz odpadu. V Jihlavě už dluh od neplatičů s trvalým pobytem na magistrátu činí 3 200 000 korun.

mta, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme