Rekordní pokutu za nelegální německý odpad v Bulovce bude stát složitě vymáhat

Zřejmě pouze na papíře zůstane rekordní pokuta za nelegální německý odpad v Bulovce na Frýdlantsku. Pokutu 25 milionů korun dostala firma Nisa Recykling už letos v březnu. Společnost ale na úřední poštu nereaguje a Česká inspekce životního prostředí bude peníze těžko vymáhat. Jednatel firmy žije v Rumunsku a ani policie ho nemůže najít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skládka komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně | Foto: Jaroslav Hudec

„Se společností je těžká komunikace, protože v současné době ani přes snahu policie nemůžeme zastihnout nikoho ze společnosti. Podle obchodního rejstříku je tam vedený pouze jeden jednatel, moldavský občan, který není vůbec k zastižení,“ vysvětluje inspektorka České inspekce životního prostředí Danuše Hráská.

Inspekce uložila majiteli firmy převézt odpad na skládku nebo do spalovny, nakonec to bude muset udělat zřejmě obec nebo Liberecký kraj. Odvoz bude stát podle znaleckého posudku více než dvacet milionů korun. Zástupci kraje teď jednají v Německu, odkud odpad pochází, o spolufinancování jeho ekologické likvidace.

Nisa recykling nechala podle České inspekce životního prostředí odpad do Bulovky navézt v roce 2005, původně kvůli recyklaci. Firma ale ekologicky využila jen jeho malou část. Zbylé tisíce tun odpadu stále leží na hromadách. Skládku navíc loni někdo úmyslně dvakrát zapálil.


Zvětšit mapu

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme