Řemeslníci na Vysočině se mohou na školeních učit, jak obnovovat památky

Řemeslníci z Vysočiny se budou učit zacházet s památkami. Celorepublikově unikátní akci rozjíždí Národní památkový ústav v Telči, který bude zejména malým řemeslníkům nabízet speciální školení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telč

Telč | Foto: David Hořava

Na Vysočině jsou více než tři tisíce nemovitých kulturních památek. Opravují se pořád.

„Ty hodnoty, které tam vidíme my a které máme povinnost chránit, tam spousta lidí nevidí a troufnu si říct, že někteří je tam ani nechtějí vidět. Je velký tlak na používání moderních materiálů, které nejsou vždy vhodné na historické stavby. Je přirozené, že ten vlastník jde a koupí nejlevnější materiál,“ říká ředitelka Národního památkového ústavu v Telči Martina Veselá.

Proto prosazuje větší osvětu. Cílené školení řemeslníků z Vysočiny je podle ní nejlepším možným řešením. O investici a samotné myšlence ale někteří stavaři a řemeslníci pochybují. Je mezi nimi například Martin Svoboda,
politik a jednatel třebíčské společnosti, která se na obnovu památek specializuje:

„Může se stát, že dochází k chybám. Nám se to nestalo.Většina těch rekonstrukcí probíhá pod dohledem památkářů, tak by se to ani stávat nemělo. Mně to připadá, že se snažíme v republice být papežštější než papež,“ myslí si Svoboda.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme