Řepánky mají svou slavnost

Svézt se po trati, která dřív sloužila k přepravě řepy a ještě se dobře najíst. Tak přesně takový zážitek slibují Řepánkovy slavnosti, za kterými se ještě dnes můžete vypravit do Kolína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řepařská drážka v Kolíně | Foto: zeleznicka.bloudil.cz


Dobře se najíst a navíc se projet po železnici, která dřív sloužila k přepravě řepy. Přesně takový zážitek si ještě dnes můžete přivést z Kolína. Tamní řepařská drážka v městské části Sendražice totiž zve na tradiční akci s příznačným názvem – Řepánkovy slavnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

M,.: Trnka zvě na slavnosti řepné slavnosti

Po úzkorozchodné trati se dřív vozila řepa z polností do nedalekého cukrovaru. Poté železnice na dlouhá desetiletí osiřela. Až do doby, než se našla parta nadšenců a příznivců historie.

Té se podařilo obnovit prozatím necelé tři kilometry kolejí. Právě po nich se třeba právě dnes mezi desátou a šestnáctou hodinou můžete projet vláčkem taženým parní lokomotivou. „Je to průmyslová lokomotiva, která jezdila v železárnách Dvůr Králové.“

Kromě zážitku z úzkorozchodné železnice na vás zcela určitě dýchne i atmosféra Řepánkovy slavnosti. „Začíná řepná sezona, sklizeň řepy cukrové,“ vysvětlil název akce jeden z organizátorů Tomáš Vanča.

Když Řepánkovy slavnosti, tak to jsou především řepánky. Buchty plněné cukrovou řepou, cukrem a mákem nebo chcete-li specialita Polabí. Řepánky samozřejmě bude možné na akci ochutnat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme