Řepánky mají svou slavnost

Svézt se po trati, která dřív sloužila k přepravě řepy a ještě se dobře najíst. Tak přesně takový zážitek slibují Řepánkovy slavnosti, za kterými se ještě dnes můžete vypravit do Kolína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řepařská drážka v Kolíně | Foto: zeleznicka.bloudil.cz


Dobře se najíst a navíc se projet po železnici, která dřív sloužila k přepravě řepy. Přesně takový zážitek si ještě dnes můžete přivést z Kolína. Tamní řepařská drážka v městské části Sendražice totiž zve na tradiční akci s příznačným názvem – Řepánkovy slavnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

M,.: Trnka zvě na slavnosti řepné slavnosti

Po úzkorozchodné trati se dřív vozila řepa z polností do nedalekého cukrovaru. Poté železnice na dlouhá desetiletí osiřela. Až do doby, než se našla parta nadšenců a příznivců historie.

Té se podařilo obnovit prozatím necelé tři kilometry kolejí. Právě po nich se třeba právě dnes mezi desátou a šestnáctou hodinou můžete projet vláčkem taženým parní lokomotivou. „Je to průmyslová lokomotiva, která jezdila v železárnách Dvůr Králové.“

Kromě zážitku z úzkorozchodné železnice na vás zcela určitě dýchne i atmosféra Řepánkovy slavnosti. „Začíná řepná sezona, sklizeň řepy cukrové,“ vysvětlil název akce jeden z organizátorů Tomáš Vanča.

Když Řepánkovy slavnosti, tak to jsou především řepánky. Buchty plněné cukrovou řepou, cukrem a mákem nebo chcete-li specialita Polabí. Řepánky samozřejmě bude možné na akci ochutnat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme