Retenční prostor Orlíku se zvýší o polovinu, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo zemědělství rozhodlo o zvýšení retenčního prostoru Orlické přehrady. Z původních 62 milionů na 93 milionů metrů krychlových. Kaskáda tak lépe ochrání před záplavami obce na dolním toku Vltavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodní zdvihadlo na Orlíku | Foto: Radek Ctibor

Ministerstvo zemědělství schválilo návrh Povodí Vltavy, a potvrdilo tak rozhodnutí středočeského krajského úřadu.

Proti tomuto návrhu se v minulosti odvolaly obce na dolním toku Vltavy. Požadovaly zvýšení ochranné oblasti až na 120 metrů krychlových.

„Máme zpracovanou studii ČVUT a ta ukazuje, že jakékoli další navýšení by mělo opravdu zcela zásadní negativní dopady na život a na další účely nádrží vltavské kaskády,“ řekl Českému rozhlasu ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala s tím, že situaci posoudili důkladně.

Pro obce na horním toku ale změna znamená omezení dopravy a další komplikace. Podle Jiřího Vokrouhlíka, starosty Milešova, by bylo nejlepší, kdyby se retenční prostor nezvyšoval vůbec:

„To by nám vyhovovalo nejvíce, ale i těch 93 milionů kubíků, což je o nějakých 30 milionů kubíků navýšení, což je na sloupci hladiny asi 1,5 metru, by ještě bylo přijatelné.“

msk, Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme