Revitalizace zahrady piaristického kláštera v Příboře vrcholí. Bude sloužit k odpočinku

Po více než 20 letech se ze staveniště u piaristického kláštera v Příboře stává rajská zahrada. Tak jí říkali i původní obyvatelé v 17. století. Řád učitelů tady pěstoval ovoce, zeleninu a v malé vodní nádrži choval ryby. Teď se do městské památkové rezervace vrátí starý ráj aspoň částečně. Prostor se lidem otevře k relaxaci a kulturnímu vyžití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piaristický klášter v Příboře | Foto: Artur Kubica

„Vypadala dost špatně, protože prakticky po dobu předchozích 20 let sloužila jako staveniště pro rekonstrukci piaristického kláštera,“ popsal zahradu Jaroslav Šimíček z investičního odboru města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum Příbora ožívá. Město zvelebuje zahradu tamního piaristického kláštera. Před otevřením ji navštívila Zdislava Mochová

Tuny suti odsud začali stavaři vyvážet loni v listopadu.

„Projektantka k tomu přistoupila tak, jak zahrady sloužily v minulosti. Byly jako klidová zóna pro relaxaci mnichů, meditování, ale aby taky měli do kuchyně ovoce, zeleninu, byliny,“ řekl starosta Příbora Bohuslav Majer z ČSSD.

Místo mnichy skrývalo před vnějším světem. Uniknout od ruchu města sem budou moct i dnešní obyvatelé Příbora. Zahrada je obklopená ze tří stran klášterem a čtvrtou část tvoří sad.

„Ostatní věci jsou řešeny zídkami, zpevněnými plochami, oblázkovými dlažbami, které jsou typické pro klášter i zahradu, protože vesměs použitý kámen býval z Lubiny, naší řeky. Byl to levný materiál.“

Milovníky historie možná zarazí moderní stavba v jednom z koutů zahrady. Tvarem připomíná rogalo. „Nedá se to srovnat s klasickým altánkem. Je to zastřešená plocha převážně pro hudebníky, když přijde déšť,“ dodal Bohuslav Majer.

Rajská zahrada v centru města stála 22 milionů. První návštěvníci se tady projdou v říjnu.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme