Revoluční noviny Hlasatel vyjdou v Pardubicích po 163 letech

Když pardubický vydavatel Josef Bojislav Pichl vydal roku 1848 první číslo svých novin Hlasatel svobody a práva lidu, ani ve snu ho nenapadlo, že druhé číslo vyjde až po 163 letech. A opravdu vyjde, a to právě dnes. První pardubické noviny totiž zaujaly starostu pátého městského obvodu a rozhodl se je obnovit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr z denního tisku, noviny | Foto: Tomáš Vodňanský

V jednom ze svých článků jak se říká Pichl píchl do vosího hnízda. „Pichl píše kriticky o synovi zdejšího radního, Pichl musel opustit Pardubice a tím už nedošlo k vydávání dalších čísel,“ prozradil starosta obvodu Jiří Hájek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Drahomíry Bačkorové

Na informaci o prvních novinách narazil náhodou. Díky spolupráci s místními historiky se mu podařilo první historický výtisk získat a ze švabachu ho přeložit. Z původního názvu Hlasatel svobody a práva lidu zůstalo jen první slovo. Radnice ale zachová jednu z rubrik. „Rubriku, kterou nazval zrnka. Jsou to zajímavosti po stranách listů,“ popsal Hájek.

Další obsah už bude ryze soudobý a místní budou do schránek dostávat znovu obnoveného Hlasatele s informacemi o aktuálním dění ve městě.

Michal Šenk, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme