Řidič udal policistu z Bohumína, že po něm chtěl úplatek. Případ řeší soud

Česko se opět propadlo na žebříčku korupce. Experti potvrzují, že lidé o úplatcích ví, ale nejsou ochotní to oznámit. Řidič z Bohumína tu odvahu našel. Nahlásil policistu, který po něm chtěl tisícikorunu za údajný přestupek. Strážce zákona to zásadně odmítá a případ už řeší karvinský soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nové policejní vozy | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Příběh začal v ulicích Bohumína v říjnu loňského roku. Policista Artur Theyer měl zastavit auto za to, že jeho řidič údajně nedal na přechodu přednost školačce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ bohumínského policisty, který údajně žádal úplatek, sleduje redaktorka Andrea Čánová

Řidič prý dostal na výběr ze dvou možností - buď pokuta 2500 korun a správní řízení, nebo tisícikoruna do policistovy kapsy. Zaplatit ale odmítl a vše nahlásil.

Policista se za to dostal před soud. „Ve státní správě včetně policie je jakýkoliv úplatek nepřípustný a rozhodně znamená neoprávněnou výhodu pro kohokoliv,“ zdůrazňuje státní zástupce Alois Dlouhý.

Když se blížil začátek přelíčení, objevil se na chodbě soudu i policista Artur Theyer. Český rozhlas mu chtěl dát prostor k vyjádření, ale marně. „K tomu se vyjadřovat nebudu, bez komentáře,“ odmítl policista rozhovor.

Policista dál obléká uniformu

Jeho obhájce René Gemmel je přesvědčený, že korupci nemůže žalobce vůbec dokázat. „Je zde důkazní nouze, důkazy ze strany obžaloby jsou vnitřně rozporuplné. V žádném případě nemůžou odůvodnit pozitivní výrok o vině,“ míní obhájce.

„O tom, že se tento skutek stal, svědčí výpověď řidiče, výpověď jeho bývalé manželky a bývalé tchýně, které jely s ním ve vozidle,“ popsal sílu důkazů státní zástupce Alois Dlouhý.

Policista Theyer slouží dvacet let. Za tu dobu byl jedenáctkrát kázeňsky odměněn a dvanáctkrát kázeňsky trestán. Uniformu obléká i nadále, jeho šéfové chtějí rozhodnout až po rozsudku.

Martin Hromádka, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme