Řidiče MHD v Liberci školí psycholog, kvůli útokům některých cestujících

Liberecká policie letos vyšetřovala už pět případů napadení řidičů veřejné dopravy a také revizorů. Někteří útočníci se ze svého jednání zřejmě budou zpovídat u soudu. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce agresivita některých cestujících zneklidňuje. Téměř 300 řidičů autobusů a tramvají proto teď školí psycholog.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálkový autobus, řidič

dálkový autobus, řidič | Foto: Eva Odstrčilová

Naposledy dva opilci zbili řidiče autobusu číslo 12, který jel večer ze sídliště Rochlice do centra Liberce. Napadení mohlo skončit hodně tragicky, protože ho jeden z výtržníků mlátil za jízdy a autobus havaroval.

„První moment, že jsem ho velice slušně požádal, aby nastoupili do vozu. Už to ho naštvalo,“ vzpomíná 58letý řidič autobusu na událost, ke které došlo 3. října kolem 23. hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řidiče liberecké MHD školí psycholog, aby lépe zvládali útoky některých cestujících. O podrobnosti se zajímala redaktorka Ivana Bernáthová

„Jeho opilejší kamarád ho sice odtáhl dozadu do vozu, ale začaly docela ošklivé urážky. Tak jsem ho slušně napomenul, aby toho nechal. To bylo poslední, co jsem řekl. Přiběhl dopředu, a když se mnou cloumal, autobus se rozjel a opřel se o zídku naproti stáčírně u teplárny,“ popisuje.

Řidič autobusu skončil na neschopence. „Dostal spoustu ran,“ říká Martina Poršová z libereckého dopravního podniku. „Poté, co řidiče zbili pěstmi údery do obličeje, tak agresoři utekli,“ dodává. Nasedli do taxíku a ujeli.

Policie po útočnících pátrá a hledá i řidiče taxíku, který je vezl. Policistka Vladimíra Šrýtrová považuje jejich dopadení za prioritu. Celá událost mohla podle ní skončit tragicky. Připomíná zároveň jiný nedávný případ, který se stal na stejné lince číslo 12.

„Kdy na zastávce v ulici Letná v Pavlovicích dva mladíci, kteří se chovali nevhodně v autobuse, následně napadli řidiče. Přičemž jeden z nich si už vyslechl sdělení podezření ze spáchání výtržnictví a ublížení na zdraví.“ Za to mu hrozí až dva roky vězení.

„Je to hrozné, myslím si, že by měly být třeba kamery v autobusech, aby řidiči a cestující byli chráněni,“ dodává na terminálu veřejné dopravy v Liberci paní Hana.

Kamery i pomoc psychologů a strážníků

Podle Martiny Poršové z DP budou kamery postupně přibývat, ale je to drahá záležitost. „Máme je zatím v jednom autobuse a v jedné tramvaji. Dále pak s kamerami pracujeme na konečných zastávkách,“ vysvětluje s tím, že tam jsou kamery důležité, protože konečné zastávky bývají na odlehlých místech.

Důležitá je podle Poršové i pomoc psychologů. Řidiči se teď učí překonávat strach a zvládat mimořádné situace, do kterých je dostávají někteří agresívní cestující. „Rozebírají se postupy, jaká slova zvolit a jakou obranu. Řidiči školení vítají. Týkají se všech 270 řidičů, zatím jím prošla třetina z nich,“ upřesňuje.

Večerní linky se snaží chránit i strážníci, kteří hlídkují na terminálu ve Fügnerově ulici. „Hlídky monitorují osoby, které do autobusů nastupují. Zaměřují se na to, aby nebyly podnapilé nebo, aby nešlo o skupinky, které dávají svým chováním najevo, že by mohly narušovat veřejný pořádek v autobuse nebo tramvaji,“ vysvětluje Daniela Bušková z liberecké městské policie.

„Strážníci mohou zakročit, případně i nastoupit do toho autobusu a být v něm v průběhu jízdy, aby svou přítomností zabránili protiprávnímu jednání,“ dodává.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme