Řidiče trápí ledovka. Meteorologové zesílili a prodloužili výstrahu

Východní Čechy a Moravu trápí od dnešní noci ledovka. Meteorologové navíc vydali další varování. Ledovka bude pokračovat až do úterního večera. Největší problémy měli řidiči v Karlovarském kraji, na jižní Moravě a hlavně na Vysočině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnice na Vysočině pokryla 1. prosince dopoledne ledovka, nejvážnější situace byla na Třebíčsku

Silnice na Vysočině pokryla 1. prosince dopoledne ledovka, nejvážnější situace byla na Třebíčsku | Zdroj: ČTK

V Náměšti nad Oslavou a okolí bylo kolem šesté hodiny mrznoucí mrholení a teplota je kolem -2 stupňů Celsia. I na Třebíčsku hasiči společně s policií uzavírají silnice, které jsou zablokované popadanými stromy a větvemi.

Ledovka se tvoří i na Jihlavsku a Žďársku. Nejhůře je na tom ale Třebíčsko, kde jsou silnice pokryté ledem. Některé museli hasiči společně s policií kvůli popadaným stromům uzavřít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polední situaci na komunikacích Vysočiny popsal reportér Michal Malý

V současné chvíli se už podařilo zprůjezdnit úseky mezi Opatovem a Heralticemi a také silnici z Lipníka do Zárubic a lesní úsek z Budkova do Lomů na Jemnicku.

Aktuálně ale silničáři zavírají úsek Bítovánky - Cidlina, protože hasiči prý prohlásili, že je tam tolik nakloněných stromů, že kdyby to měli prořezávat, tak by museli pokácet půlku lesa.

Dříve uzavřené úseky jsou už v těchto chvílích posypané a s opatrností průjezdné a to platí i pro lesní úsek z Želetavy kolem vrcholu nejvyšší hory Třebíčska Mařenky.

Ledovka na Moravě

Zatímco v noci byl na jižní Moravě klid, od páté hodiny ranní se hasiči a policisté skoro nezastavili. Hasiči vyjížděli k pěti dopravním nehodám, kdy řidiči podcenili namrzlou vozovku.

Ledovka vzniká, pokud na promrzlou zem prší nebo mrholí a tato vlhkost při dopadu na zem okamžitě mrzne.
Náledí se tvoří v případě, že zem je mokrá a při poklesu teplot voda na povrchu mrzne.

Začalo ale mrholit, a protože je pod nulou, silnice rychle přimrzají, a to nejen druhé a třetí třídy, ale například i dálnice, kde se zatím naštěstí vyskytují nehody jen ojediněle.

Problémy měla ráno na některých místech, kam se nedostaly sypače, i brněnská městská hromadná doprava.

Kromě namrzlých silnici ale hrozí také pády stromů. Jeden ohrožoval rodinný domek na Znojemsku, speciální technika ho už odstranila.

Počasí komplikuje dopravu v Olomouckém kraji. Silnice jsou kluzké hlavně v jižních částech regionu. Problémy hlásí silničáři z Prostějovska a Přerovska. V ostatních oblastech Olomouckého kraje jsou komunikace převážně holé a suché. Meteorologové ale varují, že se situace může zhoršit i tady.

Stromy padají i na Karlovarsku

Namrzlé silnice komplikují dopravu i v Karlovarském kraji. Od rána tam mrholí a místy jsou mlhy. Kvůli špatnému počasí se stala na silnicích řada nehod.

Nejhorší situace je na silnici z Karlových Varů na Plzeň a z Ostrova na Chomutov. Dopravu ve vyšších polohách komplikují spadané stromy a větve.

V odpoledních hodinách by se měl stav na Karlovarsku zlepšit.

Přes šest hodin byla uzavřena kvůli havarovanému kamionu silnice II/602 u Řehořova na Jihlavsku | Foto: ČTK

Brzdit opatrně

Při vjezdu na ledovku by řidiči neměli prudce šlapat na brzdu nebo rychle otáčet volantem. Řidiči vozů s předním náhonem by v případě, že se jim auto takzvaně utrhne, tedy ztratí přilnavost, měli pomalu ubrat plyn a vyšlápnout spojku, kola by se měla sama chytit.

Řidiči většiny čtyřkolek a vozů s náhonem vzadu pak musí točit volantem proti směru otáčení. A univerzální radou je nejet na plný plyn.

Výstraha před ledovkou | Foto: Český rozhlas

Zvětšit mapu

Michal Malý, mkp, Vojtěch Koval, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme