Řidiči by mohli chodit na první zdravotní prohlídku až v 65 letech

Senioři, kteří nejsou řidiči z povolání, by mohli chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech. Změnu navrhují senátoři, o posunutí věkové hranice bude ještě rozhodovat v závěrečném hlasování sněmovna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič (ilustrační foto)

Řidič (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, swruler9284

Dnes musí senioři absolvovat první prohlídku už v šedesáti letech, přestože většina z nich odchází do důchodu až dva nebo tři roky po šedesátce.

„Prohlídka je dobrá, každý musí uznat sám, jestli za volant patří nebo nepatří. Mně je dvaaosmdesát a furt jezdím,“ říká Pravoslava Kulichová ze Štěnovic, která je řidičkou už šedesát let a zatím bez nehody.

Při zdravotních kontrolách se posuzuje tělesná způsobilost. Lékaři přitom zkoumají nejen senzomotorické schopnosti, ale i duševní stav řidičů zvláště pak v případě starších důchodců.

„Hlavní je sluch, zrak a základní pohybová schopnost, aby člověk byl schopen řídit volant, šlapat pedály,“ vysvětluje plzeňský praktický lékař David Härtel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na změnu dívají odborníci i samotní senioři zjišťovala redaktorka ČRo Monika Zettlová

Potvrzení o zdravotní způsobilosti musí mít řidič pro případnou policejní kontrolu vždy u sebe, jak upozorňuje krajská policejní mluvčí Martina Korandová.

„Pokud se stane, že dotyčný v době kontroly nebude mít potvrzení u sebe, dopouští se přestupku,“ vysvětluje Korandová.

Seniorům, kteří potvrzení nemají vůbec, pak hrozí postih v podobě pokuty dosahující až deseti tisíc korun nebo zákaz řízení.

Nově by řidiči mohli chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech. Härtel by proti posunutí věkové hranice nic nenamítal.

„Jak se prodlužuje věk populace, tak opravdu i mladší důchodci jsou dost zdraví díky našim moderním lékům. Vyšetření v 60 letech považuji v podstatě za rutinu, společenskou událost, kdy není co řešit, jenom jde o razítko,“ vysvětluje lékař.

Každý rok má sice několik případů, kdy odmítne řidiči zdravotní způsobilost potvrdit, jde ale většinou o seniory starší 65 let.

Změnu by senioři přivítali

Z policejních statistik vyplývá, že z celkového počtu více než tří tisíc dopravních nehod, které se v Plzeňském kraji staly v loňském roce, jich tři stovky mají na svědomí řidiči ve věku nad 60 let.

Samotní řidiči by posunutí věkové hranice první zdravotní prohlídky na 65 let uvítali, jako například šestašedesátiletý Josef Šilhánek ze Starého Plzence.

„Každý jsme na tom jinak. Když někdo dobře vidí a je na tom fyzicky zdatně, tak proč ne v těch pětašedesáti,“ říká.

Stejný názor má i dvaašedesátiletý Miroslav Benda z Losiné u Plzně, který je řidičem více než 45 let. „Lepší by to bylo. Každý by měl jít podle toho, jak se cítí,“ soudí.

Monika Červená, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme