Řidiči mezi Vraným nad Vltavou a Zbraslaví půl roku neprojedou. Hrozí tam zřícení skály

Silnice mezi Vraným nad Vltavou a Prahou je uzavřená. Hrozí, že na ni spadne skála. Ta je kvůli počasí v délce dvou set metrů narušená. Cesta do Prahy bude proto půl roku neprůjezdná. Řidiči se tam musí připravit na dopravní komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trasa Vrané nad Vltavou - Zbraslav. Z této skály padají kameny na silnici. | Foto: Pavel Pavlas

Silnici z Vraného do Prahy využívalo denně okolo 1500 řidičů. Ti teď musí místo objíždět přes obce Zvole a Dolní Břežany. Cesta vede do kopce a je poměrně úzká, navíc teď v zimě často namrzá. Největší problémy na ní mají nákladní auta.

„Ráno, jak kluci jeli, tak tam byla asi hodinu fronta,“ popsal řidič Milan, jak to na objízdné trase vypadá.

Ve Vraném nad Vltavou žije asi 2500 lidí. Většina z nich dojíždí podle nezávislé starostky Vraného nad Vltavou Martiny Filipové do Prahy, zejména za prací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o sanaci skály a omezení dopravy u Vraného nad Vltavou natočil redaktor Pavel Pavlas.

„Pro tuto část obyvatel je to obrovská zátěž, kdy musí místo současných pěti kilometrů jet třináct a každý den to pro ně znamená osm kilometrů tam a osm zpátky. A to se nebavím jenom o občanech, ale máme tady i podnikatele, kteří mají své podnikání zaměřeno na to, že za nimi přijedou jejich zákazníci a pro ně je to samozřejmě zátěž,“ uvedla Filipová.

Radnice proto požádá České dráhy, aby navýšily počet spojů mezi Vraným a hlavním městem. Trať sice vede vedle uzavřené silnice, ale padající kameny podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) vlaky ohrozit nemohou.

„V inkriminovaném úseku je trať vedena tunelem, to znamená, že nemůže dojít k žádnému ohrožení cestujících,“ uvedl Jakub Ptačinský z tiskového oddělení SŽDC.

Zdejší obyvatelé mohou k cestě do Prahy využít i autobus z protějšího břehu Vltavy. Přes řeku se dostanou přívozem.

„Jezdí se co čtvrt hodiny. Mezi sedmou a osmou, kdy jezdí asi dvanáct autobusů, se, dá se říct, jezdí pořád,“ uvedl převozník Miroslav Kocůrek.

Středočeský kraj se pustí do sanace skály na jaře. Podle náměstka středočeského hejtmana pro oblast dopravy Miloše Petery z ČSSD to bude stát několik milionů korun.

„V současné době čekáme na rozhodnutí operačního programu Životní prostředí o přiznání dotace a potom urychleně budeme stavět,“ uvedl Petera.

Silnice by měla být uzavřená asi půl roku.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme