Řidiči vstoupili do stávky. Autobusy nevyjely v Jihomoravském a Olomouckém kraji

Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně také Pardubický a okrajově Zlínský. Připojili se řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. V Ústeckém kraji, kde měla stávka postihnout především spoje na Šluknovsku, nakonec šoféři na své trasy vyjeli. Řidiči chtějí protestem poukázat na nízké mzdy v oboru, které někde nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj.

Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj. | Zdroj: ČTK

Na jižní Moravě ve čtvrtek nevyjede 67 linek z 225. Jsou to meziměstské linky a MHD v okresních městech mimo Brno, v krajském městě jezdí autobusy bez omezení. Proti středečnímu předpokladu někteří řidiči přišli do práce, vyjede tedy více spojů na částečně omezených linkách, kterých je 61, řekl dispečer organizátora krajské dopravy společnosti Kordis JMK Antonín Chudiak. Nejvíce je postiženo Břeclavsko, Blanensko, Kyjovsko, Vyškovsko a okolí Veselí nad Moravou.

„Provoz na silnicích výrazně zhoustl. Je poznat, že lidé využívají více k cestě do práce auta. Jezdí se tu krokem, kolony se ale zatím netvoří,“ popsala z Kyjova redaktorka Českého rozhlasu.

Řidiči autobusů, kteří se rozhodli vyjet, nepodpořili kolegy ani symbolicky, nemají například vesty či nijak ve svém autobuse na stávku neupozorňovali. České dráhy kvůli stávce posilují v regionu železniční spoje. Více vlaků do Brna dorazí od Břeclavi, z Vyškova nebo třeba z Veselí nad Moravou. Podle mluvčí drah Moniky Bezuchové vypravili víc vlaků hlavně ráno.

„Je to u více než 50 vlakových spojů, které jedou všemi směry, zajíždí i na Vysočinu. Vybavili jsme i mimořádný vlak, který jel do Brna. Ve speciálním vlaku bylo k dispozici 400 míst k sezení,“ uvedla.

V Olomouckém kraji autobusy nevyjely na Šumpersku, Jesenicku, v Mohelnici a v Zábřehu. Provoz MHD v Šumperku i dálkové spoje dopravce částečně zajistil, řekl mluvčí dopravní společnosti Arriva Roman Herden.

V Ústeckém kraji všechny linky jezdí s výjimkou jednoho spoje. | Foto: ČTK

Lidé jezdili vlaky, auty, na kole nebo šli pěšky. Odboráři již dříve avizovali, že se protestu na Jesenicku a Šumpersku zúčastní asi dvě stovky řidičů autobusů. Podle dopravce ráno nevyjelo 120 řidičů, jejich počet se ještě změní podle jejich nástupu do směny. V ostatních částech kraje jezdí autobusy bez omezení.

Pardubický kraj stávka zasáhla na Svitavsku a Orlickoústecku na pěti linkách společnosti Arriva Morava, které sem zajíždějí jen několik kilometrů přes hranici z Olomouckého kraje. Řidiči ostatních dopravců, kteří pro kraj zajišťují spoje, nestávkují.

Podobný dopad stávky z jižní Moravy se očekával na Vysočině, stávka se ale autobusových spojů nakonec nedotkla. Ve Zlínském kraji se naproti tomu jihomoravská stávka v devíti obcích u hranice regionu projevila.

V Libereckém kraji se ke stávce za vyšší mzdy připojilo 41 řidičů městské hromadné dopravy v České Lípě, kterou zajišťuje společnost BusLine. Náhradní dopravu se zatím firmě zajistit nepodařilo. V Ústeckém kraji podle informací krajského úřadu nevyjel doposud pouze jediný spoj firmy Autobusy Karlovy Vary na Šluknovsku, v celém kraji všechny další linky jezdí.

Na jihu Čech autobusy jezdí. „Po středeční schůzce u pana hejtmana všechny linky a spoje jezdí podle platných jízdních řádů. Pracovali jsme na tom ve středu celé odpoledne, řidiči dostali zprávu, od stávky jsme ustoupili," řekl odborář ze společnosti GW Trans Kamil Sloboda.

V Libereckém kraji se ke stávce za vyšší mzdy připojilo 41 řidičů městské hromadné dopravy v České Lípě. | Foto: ČTK

Nestávkuje se ani v Plzeňském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji, ve středních Čechách jen část řidičů vyvěsila v autobuse plakát upozorňující na jejich nízké platy.

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu pro řidiče linkových autobusů na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí.

Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhé straně snížily odměny. Vláda ve středu vyhradila 420 milionů korun z rozpočtové rezervy na pomoc krajům kvůli zvýšení mezd řidičů linkových autobusů, stávku to ale neodvrátilo.

Na jižní Moravě ve čtvrtek nevyjede 67 linek z 225. | Foto: ČTK

Martin Karlík, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme