Riziko povodní trvá. Na Kladensku vytopila prudká bouře několik domů

V celém Česku hrozí silné bouřky, ve velké části Čech a na severu Moravy i povodně. Vydatně pršet má hlavně na jihu a západě Čech. V jižních, středních a severních Čechách trvá extrémní nebezpečí povodní, nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje. Bouřky byly už v noci. Rozvodnily Zákolanský potok na Kladensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pražské Hostivaři začal úklid po povodních | Foto: Filip Jandourek

Prudká noční bouřka ve středních Čechách zasáhla hlavně Prahu-západ a Kladensko. Zákolanský potok a místní rybník se rozlil na silnici a do zahrad i sklepů. Teď už ale voda rychle klesá a silnice do Velkých Číčovic by měla být do 10 hodin průjezdná.

V Okoři upouštějí od nočních hodin místní rybník, jehož hladina je skoro na úrovni silnice. Voda tu zatopila zahrady, několik domů a cestu pod hradem. V obci Běloky voda zatopila několik domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zaplavená místa na Kladensku se vypravila reportérka Alena Rokosová

„Zhruba stoletá voda. Zatopených asi sedm domů. Oproti normálu má ta voda takový půl metr navrch. Naráz přišel telefon od hasičů a za půl hodiny tady byla voda,“ popisuje místostarosta Běloků Jaroslav Poláček.

„Stačili jsme rychle zburcovat lidi a zachránit nějaké věci. Evakuovali jsme akorát jeden dům, čtyři děti. Jinak se tady vesměs staráme o sebe. Naštěstí už ta voda začíná klesat,“ doplnil.

Extrémní nebezpečí povodní podle meteorologů stále trvá. Vzestupy hladin řek budou rychlé a budou se týkat hlavně menších toků v povodí Berounky, horní Vltavy a Otavy, říká meteorolog František Šopko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorologové čekají další silné bouřky, potvrdil v Radiožurnálu Stanislav Racko

Po lokálních bouřkách přijde v noci a v průběhu zítřejšího dne zejména v Čechách trvalejší déšť. „Přibude od 5 do 30 milimetrů srážek, v Čechách se ale lokálně můžou objevit i úhrny přesahující 50 milimetrů,“ varoval meteorolog Stanislav Racko.

Nejohroženější oblastí budou podle něj střední a jižní Čechy, hlavně oblast Šumavy. Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je ale podle expertů málo pravděpodobné. Spíš půjde o takzvané lokální bleskové povodně.

Igor Maňour, Petra Hosenseidlová, Tomáš S. Šťástka, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme