Ročně volá na tísňové linky v Ústeckém kraji přes 400 tisíc lidí, jen 5 procent potřebuje pomoc

Tísňové linky, které mají sloužit lidem v nouzi, jsou v Ústeckém kraji neustále zneužívané. Lidé volají, třeba když potřebují poradit s telefonem nebo jen pro zábavu. Takových telefonátů je 95 procent. Vtipálkové ale většinou nevědí, že za zneužití tísňové linky můžou dostat pokutu až 100 tisíc korun nebo dokonce skončit před soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči (ilustr. obr.) | Foto: Ladislav Bába

Většina telefonátů, které musí na tísňových linkách dispečeři odbavit, je zbytečná. „Lidé si to pletou s linkou mobilního operátora, volají, třeba když potřebují poradit s telefonem, a když zjistí svůj omyl, tak ihned zavěsí,“ říká mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan.

Počet volání není nijak nízký. Například jen v roce 2012 zavolalo na linku 150 a 112 přes 415 tisíc lidí. Ale jen pět procent z nich, tedy necelých 21 tisíc, opravdu potřebovalo pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tísňové linky jsou v Ústeckém kraji neustále zneužívané. Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Bachorík.

Podle Tomáše Kalvody z hasičského operačního střediska je těžké při tak velkém počtu zbytečných hovorů udržet pozornost.

„A najednou přijde ostrá událost. Takže je to psychicky náročné v tom, že operátor musí být pořád v pohotovosti, připravený na to, že bude muset něco řešit. Ale zároveň je deprimující, že pořád volají lidé, kteří zneužívají linku,“ popisuje.

„Dobrý den, tady jsou hasiči záchranka a policie, kvůli SIM kartě vám nepomůžu,“ říká do telefonu jedna z dispečerek tísňové linky 112. Během natáčení měla už 4 falešné hovory.

Lidé v kraji podle ní přemýšlejí, jak by se mohli zabavit nebo nevědí že volají, mají třeba telefon v kapse. „Tak je to hovor od hovoru, ale my už jsme na to zvyklí a víme, co jim máme říct,“ dodává.

Lidé, kteří jen pro zábavu volají například na linku 112, ale blokují linku těm, kteří jí opravdu potřebují. Na notorické volající mají ale hasiči účinnou zbraň.

„Je možno na zlomyslná volání udělit sankci až 100 tisíc korun. Na některé hovory jsme už dávali i trestní oznámení,“ říká vedoucí operačního střediska Jan Rudolf.

Hasiči ale dodávají, že po reportážích, které o falešném volání na tísňové linky informují, jim vždy stoupne počet volání. Lidé si prý chtějí vyzkoušet, jestli jsou informace pravdivé.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme