Roční jízdné v Praze by prý mohlo zlevnit už za čtvrt roku

Už za tři měsíce by mohli mít Pražané levnější jízdné v MHD. Českému rozhlasu to řekl pravděpodobný náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolinek z ČSSD, kterého dnes do funkce zřejmě zvolí zastupitelé města na ustavujícím zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Dolinek chce zlevnit roční kupony na MHD o 1100 korun. To ale musí nejdřív schválit rada města.

„Ropid potřebuje na zavedení do praxe zhruba tři měsíce od okamžiku rozhodnutí rady. Řekli jsme si, že to chce dvouleté zkušební období, kde vyhodnotíme, jestli to město finančně unese a zda to přinese efekt, který očekáváme,“ upřesnil Dolinek.

Celoroční kupon na pražskou MHD stojí 4750 korun. Nová cena by měla být 3650, což znamená slevu 1100 korun.

Zlevněním ročních kuponů může dopravní podnik přijít o 250 až 300 milionů korun. Dolinek ale věří, že výhodnější ceny přilákají do MHD více lidí. Třeba i v létě, kdy podle něj řada Pražanů jezdí raději autem.

„Potřebujeme dostat co nejvíce lidí do MHD a chceme naopak dostat co nejvíce aut z ulic, a toto je jeden z nástrojů, který by mohl fungovat. Funguje například ve Vídni, my ho chceme vyzkoušet v Praze,“ dodal pravděpodobný náměstek pražské primátorky.

Pražští zastupitelé zvolí nové vedení města. Primátorkou se má stát Adriana Krnáčová

Číst článek

Případnou finanční ztrátu mají vedle dopravního podniku pokrýt také provozní výdaje města. Peníze na to prý jsou, bude se ale muset vytvořit rezerva, přiznal Dolinek.

Simona Bartošová, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme