Roční kupon na pražskou MHD si od ledna koupilo už přes 160 tisíc lidí, pomohla i sleva

V Praze si roční kupon na veřejnou dopravu koupilo od začátku roku už více než 160 tisíc lidí. Je to dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Město od letošního července snížilo cenu ročního kuponu ze 4750 na 3650 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je to úspěch a je to pozitivní přínos pro všechny Pražany. Pokud více Pražanů využije pro své cesty pražskou hromadnou dopravu, projeví se to na řadě dalších faktorů,“ řekl na tiskové konferenci náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek (ČSSD).

Generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Jaroslav Ďuriš představil konkrétní čísla týkající se prodeje zlevněných ročních jízdných a celkový výsledek tržeb za časové kupony.

„Za leden až srpen letošního roku si roční kupony koupilo 163 018 lidí, tedy více než dvojnásobek než ve stejném období roku 2014. Rovněž ekonomický výsledek je zatím kladný, protože celkové tržby za prodej jízdného oproti loňsku asi o 1,6 procenta vzrostly,“ uvedl. Tento výsledek však bude podle něj možné porovnat až za delší časové období.

Kampaň propagující MHD bude pokračovat

Podle Petra Dolínka byly první dvě fáze kampaně propagující pražskou MHD úspěšnější, než se čekalo, ale je potřeba se dál snažit přilákat do veřejné dopravy další cestující. Praha a DPP se chtějí nyní zaměřit na cyklisty a lidi s pohybovým hendikepem.

„Chceme cyklistům opětovně vysvětlit jejich práva a možnosti. Prvním viditelným výstupem budou piktogramy na vozech metra, které je upozorní, do kterých dveří mohou nastupovat s kolem. Připravujeme i pilotní projekt vodicích lišt na schodiště do metra a další opatření,“ uvedl Dolínek.

Pro lidi s pohybovým hendikepem nebo i třeba pro rodiče s kočárky se chystá další odstraňování bariér v pražské MHD. Naposledy DPP zprovoznil výtah do stanice I. P. Pavlova a Anděl.

„Už přes 40 stanic je bezbariérových. Ovšem Praha má vůči hendikepovaným i rodičům s kočárky stále dluh, který musíme co nejdříve vyrovnat,“ poznamenal Dolínek. Další stanice metra i povrchové bude magistrát upravovat podle požadavků městských částí, které chce kvůli tomu oslovit.

Spor o odvolání Ďuriše zažehnán není

Mezi Prahou a DPP se v posledních týdnech rozhořel spor o odvolání generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše. Žádala to primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO i její náměstek pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD. Dozorčí rada podniku ale zatím Ďuriše ve funkci ponechala. Proti odvolání Ďuriše se postavili někteří odboráři.

Spor ale definitivně zažehnán není. I když dnes oba jeho účastníci vystupovali bok po boku a žádná rozepře mezi nimi patrná nebyla, náměstek Petr Dolínek připravuje koncepci dalšího rozvoje dopravního podniku, který představí radě města a následně 21. října i dozorčí radě podniku.

Z ní už by mělo být jasnější, jestli to bude, nebo nebude Jaroslav Ďuriš, který tuto koncepci v budoucnu jako generální ředitel naplní. Petr Dolínek ale v tuto chvíli nechtěl nijak naznačit, jak a kam se podnik bude v tomto ohledu v budoucnu ubírat.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme