Rodáci z Ukrajiny by mohli pomoct zastavit úbytek obyvatelstva v Chebu

Město Cheb chce nabídnout zázemí českým rodákům z Ukrajiny. Uprchlíci z válkou postižené země by v pohraničí mohli najít ubytování i zaměstnání. V první fázi by se do města mohlo přestěhovat asi pět rodin. O nabídce už zástupci radnice jednali s úředníky ministerstva vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní hřiště v Chebu

Dopravní hřiště v Chebu | Foto: Tomáš Ivanič

„Je to hrozně smutné, když člověk musí opustit svou vlast. Já bych to asi nepřežila. Myslím, že by se měl udělat takový pořádek, aby žádný člověk nebyl nucený opustit zem, ve které žije,“ vysvětluje paní Krista Hrubá.

V Chebu žije desítky let. Sama pochází z česko-německé rodiny a ví, jak je důležitá pomoc lidem, kteří utíkají před válečnou vřavou. S možným příjezdem ukrajinských uprchlíků nemá problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Město Cheb chce nabídnout zázemí českým rodákům z Ukrajiny. Ti by mohli pomoci zastavit úbytek obyvatelstva

Zástupci Chebu začali o nabídce pro ukrajinské krajany debatovat před několika týdny. Příhraniční město údajně podmínky pro pomoc ukrajinským rodinám bez problému splňuje. Zástupci ministerstva vnitra o nich během návštěvy západních Čech mluvit odmítli.

„I město Cheb přichází o obyvatele stejně jako jiná města v našem kraji. My jsme na tom tedy ještě velmi dobře, i tak jsme ale přišli během několika posledních let přibližně o tisíc obyvatel a možná i tento trend by to mohl trochu zvrátit,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil.

„Máme mnoho volných bytů. Samozřejmě město do nich musí investovat nějaké peníze. Ti lidé se tady mohou dobře integrovat a můžeme i doplnit naše obyvatelstvo,“ vysvětlil Navrátil. Podle něj není problém ani umístění ve školách nebo jazyková bariéra.

Také připomněl, že město bylo v rámci poválečného odsunu původního obyvatelstva dosídleno a mnozí současní obyvatelé města mají na Ukrajině své předky.

„Reakce rady byly jednoznačně pozitivní. Nemluvíme o tisících lidí, spíš o jednotlivých rodinách v té první fázi. Nechám se překvapit, jaká bude reakce veřejnosti, ale doufám, že dobrá. Nerad bych se dostal do situace, abychom říkali, že máme problémy s přistěhovalci od té doby, co jsme se přistěhovali,“ řekl Navrátil.

Záležitost je podle něj ale úplně na začátku a záleží na tom, jestli se rodákům z Ukrajiny do pohraničí bude vůbec chtít.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme