Rodiče autistických dětí postrádají podpůrné sociální služby

V Pardubickém kraji přibývá dětí s autismem. Může za to lepší a včasnější diagnostika poruch autistického spektra. Život s tímto druhem postižení tak řeší čím dál víc rodin, škol a neziskových organizací. Specializovaná rodinná centra už kvůli tomu praskají ve švech, na navýšení kapacity ale nemají peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spící autistické dítě s vyrovnanou řádkou hraček

Spící autistické dítě s vyrovnanou řádkou hraček | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Andwhatsnext

Podle Markéty Jiráskové ze speciálně pedagogického centra v Pardubicích chybí také odlehčovací nebo podpůrné služby:

„Co se týče školství, tak my se samozřejmě snažíme podporu rodičům nastavit takovou, aby věděli, jak s dítětem pracovat v domácím prostředí, jak zvládnout plnění školních povinností – domácích úkolů, jak si nastavit volnočasové aktivity u dítěte. Toto všechno se nějakým způsobem snažíme ošetřit, ale co se týče komplexnosti služby, tak ta na našem trhu chybí.“

Autismus je závažné postižení dětského mentálního vývoje. Dítě má problémy s vývojem řeči, není schopno vytvářet normální lidské vztahy a projevuje se stereotypními vzorci chování.

Nemoc je nevyléčitelná, ale s pomocí léků je možné předcházet projevům problémového chování autistů, jako je agresivita, nepozornost, spánkové poruchy, úzkostnost, deprese a další.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme