Rodiče brání učitelku vyhozenou kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování. Ředitel trvá na svém

Okresní soud v Olomouci ve středu vyslechl ředitele základní školy v Tršicích, který propustil učitelku kvůli údajnému zneužívání dětí. Kantorku očistilo státní zastupitelství. Žena se nařčení a výpovědi z práce teď brání před soudem. Do školy v Tršicích se chce vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka Vanda Fabiánová

Učitelka Vanda Fabiánová | Foto: Monika Pustovková

„Bylo to i pochybení v oblasti působení zdravotníka, bylo to i docela nevhodné chování vůči ostatním kolegyním,“ trval před soudem na důvodech výpovědi ředitel školy Jaromír Vachutka.

Propuštěná učitelka Vanda Fabiánová s tím nesouhlasí. „Věci, které říkal, nejsou pravda nebo to jsou překroucená fakta.“

Soud ve středu vyslechl také tři rodiče údajně zneužívaných dětí. Ti kantorku od začátku podporují. K jednání jich pravidelně chodí více než desítka.

Na údajně nevhodné chování učitelky Vandy Fabiánové z Tršic, která dostala loni výpověď kvůli podezření ze sexuálního obtěžování prvňáčků na škole v přírodě, upozornily podle ředitele školy její kolegyně. Byly prý zděšeny z požadavku učitelky ohledně hygieny dětí v koupelně. Žena taková obvinění odmítá a na základní školu podala žalobu.

Studentka vysoudila 31,6 milionu, protože ji učitelka nepustila na WC. Musela si ulevit do kbelíku

Číst článek

Učitelka se prý jedné z kolegyň ve škole v přírodě ptala, zda zkontrolovala, zda si žáci přetahovali předkožku. Kolegyně z toho byla podle ředitele vyděšena a překvapena a odmítla to. "Poté vzala paní Fabiánová jednoho z žáků a zavřela se s ním v koupelně, přestože bylo teplo a dveře mohly zůstat otevřené. Navíc by se tam vešli dva až tři žáci. Neměla důvod se s jednotlivými žáky zavírat v koupelně a neměla po nich chtít tento úkon," uvedl ředitel školy. Dodal, že učitelka narušila intimitu dětí.

Dítě se vrátilo spokojené a vysmáté

Vachutka novinářům řekl, že své kroky konzultoval s psychology, právníky, ale i s preventistkou z policie. I podle dalších kolegů ve škole bylo podle něj chování učitelky "přespříliš". Vachutka uvedl, že ho v jeho krocích podpořila i starostka obce. "Kladu si otázku, kdyby to bylo přesně naopak a jednalo se o učitele, který by se takto zavíral do umýváren s holčičkami, zda by všechno probíhalo tak, jak probíhá," podotkl Vachutka.

Učitelka Fabiánová se již dříve hájila tím, že ji o přímý dozor na hygienu dětí žádali rodiče. Zdůvodnění výpovědi považuje za urážlivé, řekla, že žádné stížnosti po návratu nezaznamenala. Její slova dnes potvrdili i rodiče. Před svým výslechem seděli v jednací síni a řada z nich výpověď ředitele doprovázela smíchem a komentáři.

"Osobně jsem před odjezdem žádal učitelku, aby na syna dohlédla, a to i na hygienu. Dítě se vrátilo spokojené a vysmáté," uvedl jeden z otců. "Mému synovi nepřipadalo nic zvláštního na tom, když mu učitelka přetahování předkožky připomněla. Mně stačilo, když mi řekl, že na něho nesahala," uvedla další matka.

Po výpovědi v Tršicích učitelka přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy. Ředitel kromě výpovědi podal na učitelku také trestní oznámení, žalobci jej však odložili s odůvodněním, že nic nenasvědčuje spáchání trestného činu. Podle Vachutky čelila škola po podání výpovědi velkým tlakům včetně videa s fašistickým textem. Anonymům byla podle něj vystavena i učitelka, která na chování kolegyně upozornila.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme