Rodiče by už nyní měli uvažovat o tom, jestli dítě poslat na letní tábor a jaký vybrat

I když jsou hlavní prázdniny pro školáky zatím v nedohlednu, jejich rodiče by už nyní měli uvažovat o tom, jestli je poslat na letní tábor a jaký vybrat. Nabídka je dnes poměrně široká a není snadné se v ní orientovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní tábor

Letní tábor | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Podle odborníků by rodiče měli dát především na reference o jednotlivých pořadatelích a hlavně poslat dítě tam, kde je to bude skutečně bavit. Někteří rodiče si nejsou jisti, jak bude jejich dítě tábor snášet a jestli je pro ně vůbec vhodný.

Podle psycholožky Světlany Skálové jsou ale takové úvahy na místě jen u menších dětí, které jsou navíc fixovány na rodiče, ale i pro ty lze vhodný tábor nalézt. Děti starší deseti let se na tábor adaptují docela snadno.

„Myslím, že pro tak staré děti už by to problém neměl být, pokud nejsou nějak více vázáni na některého z rodičů, což už ale potom není úplně v pořádku. Děti tady v tomto věku by asi naopak spíše měly vyhledávat společnost vrstevníků a her, než jezdit s rodiči na dovolené, kde už by se měly cítit trochu svázanější rodičovským dohledem a asi na táboře by to pro ně mohla být větší zábava,“ říká Skálová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letních táborech natáčel redaktor Ivan Holas.

Určitým kompromisem jsou příměstské tábory s programem jen přes den. Jejich obliba v posledních letech roste i z finančních důvodů, jsou totiž levnější, než tábory pobytové.

Vedle všeobecných programů nabízejí i různé specializace, často prohlubující aktivity kroužků v průběhu školního roku. A některé dokonce jakoby kopírovaly školní hodiny. Je to obvykle ale jen zdání, říká organizátorka letních chemických soustředění Zdeňka Antonovičová:

„Pokud by se tam náhodou nějakým řízením osudu ocitl někdo, koho chemie zase až tak nebere, ale třeba si říká, že to zkusí, uvidí, co mu to dá nového, tak si myslím, že si tam určitě najde něco, co ho osloví.“

„Máme velice milé a příjemné vedoucí, pro které je chemie druhý život. Takže oni jsou velice vstřícní a velice nadšeně tu svoji lásku k chemii předávají dál,“ chválí organizátorka kolegy.

Letní tábor na Mladoboleslavsku | Foto: Jana Huzilová

Specializované bývají stále častěji i tábory pobytové - někdy dokonce tak, že se tam bez přípravy v průběhu roku děti ani nedostanou. Například Středisko volného času Lužánky provozuje jako jeden z mnoha kočovný cirkusový tábor.

„Na putování jedou děti, které už něco umí, celý rok to třeba trénují, a při těch představeních po vsích je to vlastně už jenom dopilovávání tréninku. Ale na druhou stranu máme celé léto příměstské tábory, kde se každý týden padesátka dětí může naučit žonglovat, jezdit na jednokolce, kouzlit, dělat fakíra, třeba i feuershow,“ vysvětluje ředitel Milan Appel.

„A pokud to někoho z nich chytne, tak v průběhu roku se naučí natolik, aby za rok mohl jet s námi na kočovný cirkusový tábor,“ dodal.

O některé tábory je přitom tak velký zájem, že už v tuto chvíli je jejich kapacita vyčerpána. U řady dalších se stejně zajímavým programem ale ještě volná místa jsou.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme