Rodiče předškolních dětí v Liberci si stěžují na nedostatek míst ve školkách

Dostat dítě do školky v Liberci je podle mnohých rodičů zázrak, nadlidský úkol, prostě nemožná věc. Před lety se ve městě zavřela řada školek, dětí bylo málo. Pak ale přišel babyboom a rodiče musejí o volná místa doslova bojovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt mateřské školky o.s. Parentes | Foto: Daniela Zichová

„Já si myslím, že je evidentní, že v Liberci chybí několik stovek míst. A naše zkušenost – starší Nelince byly tři roky, tak jsme si mysleli, že bychom se mohli do školky dostat třeba alespoň později, třeba v pololetí, ale zkušenost byla asi jasná…“ vypráví pan Karel z Liberce, tatínek dvou holčiček, a předává slovo manželce Heleně:

„No, to jsme se nedostali vůbec do žádné, zkoušeli jsme víc míst, no a potom, když jí byly téměř čtyři, tak jsme se hlásili do dvou školek, a do jedné se dostala, ale do druhé se ani v těch skoro čtyřech letech nedostala,“ popisuje Helana.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku míst v libereckých školkách informovala reportérka Šárka Škapiková

Podobné zkušenosti jako Karel s Helenou má i paní Magda, liberecká maminka dvou dětí. „Ve třech letech jsme se vůbec neměli šanci dostat, prostě mají přednost ty starší děti a maminky, které už jdou do práce. No tak jsme oběhali tři další školky a stejně jsme se vlastně dostali až ten další rok,“ sděluje svou zkušenost.

Pan Petr, tatínek tří dětí, měl možnost porovnat situaci ve dvou městech. Liberec nevychází z jeho hodnocení právě dobře.

„Naše zkušenost je taková, že dostat dítě do školky v Liberci je velký problém. My jsme žili 14 let v Hradci Králové. A přestože trvalé bydliště jsme stále měli v Liberci, a ani tak nebyl problém umístit dítě do školky v Hradci Králové,“ tvrdí Petr a dodává:

„Samozřejmě, teď byl ten baby boom, tak město Hradec Králové se rozhodlo jít cestou jako Liberec, postavilo také kontejnerovou školku, ale s vyšší kapacitou a za menší náklady.“

Petr začal řešit umístění svých dětí do mateřinky dlouho dopředu a uspěl jen díky ochotě ředitelky, která mu přijetí dětí přislíbila. „No a po přestěhování do Liberce jsme měli velké obtíže, najít školku, ale naštěstí jsme to řešili rok v předstihu, než jsem se přistěhovali, ale spíš to beru jako zázrak,“ konstatuje.

Místa "blokují" děti s takzvaným odkladem

Petr, Karel i Magda mají ještě mladší děti, takže je čeká martýrium se sháněním volného místa znovu. Liberec se brání tím, že míst není málo. Město totiž otevřelo tento školní rok novou kontejnerovou školku. V jiných mateřinkách zase navýšili kapacitu a další místa prý už není kde vytvářet.

V poslední době navíc situaci zhoršilo to, že čím dál víc předškolních dětí využívá místo nástupu do první třídy takzvaný odklad. „Je to podle informací, které jsem dostal z pedagogicko-psychologické poradny, mezi 15 až 25 procenty dětí, které by měly nastoupit do první třídy,“ říká náměstek liberecké primátorky Kamil Jan Svoboda.

Šestiletí předškoláci zůstanou v mateřince o rok déle a uvolní se tak méně míst. Menší města v Libereckém kraji slibují, že míst ve školkách mají dostatek. Jenže i tam se potýkají s narůstajícím počtem odkladů.

Například některé školky v Jablonci už upozorňují, že nebudou moci vzít tolik dětí, kolik plánovaly. Celkem půjde letos k zápisu v Libereckém kraji čtyři a půl tisíce dětí.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme