Rodiče ze Žďáru nad Sázavou přepisují dětem adresu bydliště. Chtějí lepší školu

Někteří předškoláci ze Žďáru nad Sázavou bydlí papírově u prarodičů, aby se dostali na oblíbenou školu. Radnice sice děti rozřazuje podle spádové oblasti, ale rodiče si touto oklikou vybírají školy sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní tabule | Foto: stock exchange

Zatímco některé žďárské školy mají přetlak, jinde musejí učitelé rodiče při zápisech složitě přesvědčovat, že bude o jejich děti dobře postaráno.

„Má bohužel špatnou pověst,“ konstatuje jedna z maminek na adresu 3. Základní školy ve Žďáře nad Sázavou. Tomuto místu se někteří rodiče chtějí za každou cenu vyhnout. Právě například tím, že předškolákovi přehlásí trvalý pobyt jinam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Burda popisuje triky některých rodičů ve Žďáru nad Sázavou, aby jejich děti chodily na lepší školu.mp3

Odpověď na otázku, proč se někteří rodiče této školy bojí je prostá – předsudky a strach. Do školy totiž chodí děti tělesně a mentálně postižené, nebo ty ze sociálně nepřizpůsobivých rodin z blízké čtvrti.

„Myslím si, že ty obavy rodičů jsou zcela zbytečné. Děti se zdravotním postižením jsou vzdělávány ve speciálních třídách. Máme zde dobrý systém podpory dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Té běžné populaci dětí poskytujeme zase jinou formu podpory,“ představuje koncepci zmiňované školy ředitelka Jana Svobodová.

Vedení školy se snaží rodiče přesvědčovat, ale ne vždy úspěšně. Někteří už před zápisem vyrážejí na ohlašovnu pobytů na městský úřad, kde své děti přehlásí k trvalému pobytu k prarodičům.

„Žďárská úřednice Lucie Kolbábková říká, že letos ví o pěti případech. To jsou ale jen ty, kdy se rodiče sami přiznali. Ve skutečnosti jich může být mnohem víc.

„V rámci roku jsou stovky přehlášených trvalých pobytů, kde se stěhují rodiče s dětmi,“ konstatuje úřednice.

V úředních spisech jsou vedeny informace o tom, kolik dětí se stěhovalo, ale už se nepozná ročník jejich narození a není možné dopátrat, z jakého důvodu se stěhovaly.

Teď jsou na tahu hlavně rodiče. Mladá maminka popisující prvotní obavy ze 3. Základní školy své dítě na její adresu nakonec pošle. Pravidla totiž obcházet nechce.

„Dělá to spousta lidí, ale to mi přijde hloupé, zbytečné. Paní ředitelka nás ubezpečovala, že to je všechno bez problému. Ještě uvidíme, jestli jsme neudělali chybu,“ odhaduje maminka a pokračuje:

„Ale ona ta škola taky není špatná. Myslím, že když ty zdravé děti poznají, že život není peříčko a že tam chodí i postižené děti, tak to taky není špatné,“ dodává.

Město doufá, že stejně budou při zápisu prvňáčků uvažovat i další. Pokud totiž budou rodiče dětem přehlašovat trvalý pobyt, aby ho zapsali na oblíbenější školu, mohlo by to ohrozit fungování těch ostatních.

Jakub Viliš, Daniel Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme