Rodinu z Černošic vyplavila povodeň už několikrát, stěhovat se přesto nechtějí

Velká voda je vyplavila už několikrát, přesto se odmítají přestěhovat. Blízko řeky totiž bydlí desítky let a někteří se tam i narodili. Navíc lidé, kteří mají dům v záplavové oblasti, ho většinou ani prodat nemohou. Cena těchto nemovitostí výrazně klesá a domky jsou často zatíženy hypotékou. Opakovaně přišla o většinu majetku i jedna rodina z Černošic, kterou reportér zastihl při vyklízení a likvidaci vodou zničeného zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jez na Berounce v Černošicích u Prahy, kde 1. června platil druhý stupeň povodňové aktivity

Jez na Berounce v Černošicích u Prahy, kde 1. června platil druhý stupeň povodňové aktivity | Zdroj: ČTK

„Čistím podsedák do auta, který byl pod vodou. Měl jsem ho v garáži. Takže čistit, čistit, všechno čistit,“ povzdechne si 27letý Ondřej David. Rodinný dům má kousek od Berounky, v místě s romantickým názvem Pod Holou skálou. Oblíbená řeka ale tentokrát přinesla jen spoušť.

„Vevnitř je to totál, tam byl asi metr. Garáž, tam byl asi metr a půl. Takže víceméně úplně komplet všechno pryč. Co se dá umýt, umýt. Co zachránit, zachránit. Jinak komplet pryč všechno,“ říká, zatímco ukazuje na hromadu nábytku a elektrospotřebičů včetně lednice. Vše skončí v kontejneru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Robert Mikoláš navštívil vyplavený dům v Černošicích u Prahy

Stěhovat se však zatím nechce. „Bydlet budu dál, zatím mě to nedonutí. Asi zřejmě na pár let nedonutí. Uvidíme, jestli to bude pokračovat, jestli to bude častější, nebo ne. Potom se rozhodnu. Ale mám to tady tak rád, tak proto tady ty vody trpím,“ dodává Ondřej David.

Navíc hned naproti bydlí jeho 68letý otec, kterého odtud nevyhnala ani velká voda v roce 1987, ani povodně před jedenácti lety.

„Podívejte se, jak to tady vypadá. Všechno je v podstatě zničené. Rustikální nábytek, který tu byl, je úplně v háji, všechno jsme museli vyházet, protože to bylo nacucané vodou, to znamená, dřevotřísky se různě kroutily. Krbová kamna byla do poloviny pod vodou, jsou rezatá. Gauč byl vlastně celý pod vodou. A můžu vám říci, teďka ta povodeň se přibližuje povodni 2002. Je to neuvěřitelné, ale skoro to vystoupalo stejně,“ srovnává pan Ota David.

„Žijeme 30–40 metrů od vody, je tady nádherné prostředí, přímo u Berounky a díváme se na stráň. A když je léto a sedíme venku u kafe, to nemá chybu, je to prostě Boží místo. Ale bohužel teď je to peklo,“ uzavírá pan David.

Stojí uprostřed částečně vyklizeného obývacího pokoje. Všechna okna jsou kvůli větrání otevřená a jako provizorní stolek slouží kýbl obrácený dnem vzhůru. Venku už neprší, s nebezpečím prý tady ale musí lidé počítat.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme