Rodiny z vyhořelého domu v Tanvaldu mají stále problémy s bydlením

V Tanvaldu na začátku září vyhořel čtyřpatrový dům, kde v té době žilo osm rodin. Požár zachvátil střechu a horní patro. Všichni nájemníci museli své byty opustit. S sebou si vzali jen to nejnutnější. Zkázu, kterou započal oheň, dokončila voda a dům je neobyvatelný. Město dokonce uvažuje o jeho demolici. Situace jeho obyvatel doteď není zcela vyřešená.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Půda vyhořelého domu

Půda vyhořelého domu | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Rodiny, které musely vyhořelý dům opustit, bydlely, kde se dalo, na ubytovnách, v krizových pokojích. Do velkého problému se dostala rodina slečny Simony Hofmanové, která se se svým druhem Markem Šarközim, třemi dětmi a sourozenci s rodinami přestěhovala ke své matce.

Ta bydlí v panelovém bytě v nedaleké Desné. Bylo nás tam ve třech pokojích celkem 15, říká paní Jana Hofmanová, která se navíc ještě stará o svého šestnáctiletého vnuka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiny z vyhořelého domu v Tanvaldu mají stále problémy s bydlením. Natáčela tam redaktorka Eva Malá

„Jak oni se zachovali k těm lidem, kterým vyhořel dům, to je ještě horší než k prasatům. Protože prasata dají aspoň do chlíva, ale tyto lidi nedali nikam, nechali je stát venku na dešti. Dodnes to nemůžu pochopit,“ zlobí se.

Podle Evy Gáborové z občanského sdružení Roma Tanvald, se město se o své občany nepostaralo a nechalo je bezprizorní. „Nemají ani nábytek a první, co ji bylo řečeno, aby si sehnali podnájmy, protože město Tanvald jim žádné bydlení neposkytlo,“ říká.

Starosta Tanvaldu Petr Polák z ODS ale s tímto tvrzením nesouhlasí. Město se podle něj postaralo o všechny, kteří se o pomoc přihlásili.

„Jedné rodině jsme přidělili byt a dva nájemce jsme umístili v našem nouzovém ubytování. Ostatních pět rodin se na město neobrátilo, protože využili možnosti zinkasovat jednorázovou výpomoc ve výši 20 tisíc korun a zajistili si bydlení sami,“ vysvětluje.

Marek Šarközi s družkou a dětmi nemohli najít bydlení v Tanvaldu. Prý lidem vadil jejich původ, i to, že jsou z domu, který vyhořel: „V Tanvaldu ať jsme volali kamkoli, tak nám řekli, že ne.“

Nechtějí Romy

Nakonec si našli byt na sídlišti ve Velkých Hamrech. Tím ale problémy neskončily. Starosta obce jim nechtěl dát trvalé bydliště. „Protože si lidi stěžovali, že tam přijdou bydlet cikáni a že je prostě nechtějí. Starosta si každou chvíli něco vymýšlel, že chce mít třeba zaplacené popelnice a podobně,“ popisuje Marek Šarközi.

Starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman z politického hnutí Hamrováci 2010 neochotu rodinu trvale přihlásit potvrdil. „Žádá o trvalý pobyt bez trvalého pobytu, mají problém s dávkami, takže té rodině jde zase o sociální dávky. A to je to, co pořád kritizuji,“ shrnuje.

Navíc mu vadilo, že dlužili peníze v Tanvaldu. „Šest tisíc a na nájmu asi 26 tisíc. Paní, která je klidnější, jsem řekl, na čem trvám a z čeho neustoupím. Což je splátkový kalendář jako zbavení se dluhů,“ dodává starosta.

V průběhu natáčení reportáže pan Šarközi trvalé bydliště získal. Slečna Simona Hofmanová na přihlášení stále čeká. Získá ho ve chvíli, kdy si nechá udělat občanský průkaz.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme