Rodnému statku slavného vědce Mendela ve Vražném hrozí dražba

Nedávno opravený rodný statek zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela ve Vražném na Novojičínsku skončil v exekuci. Nadační fond, který v bývalé rolnické usedlosti provozuje muzeum, dluží statisíce korun. Dražba domu je ale zčásti zažehnána, vlastník totiž uhradil první splátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Na statek jezdí málo turistů, a nadační fond tak nemá prostředky na provoz. Statisícové dluhy na mzdách a pojištění, které vznikly, byly pro ostatní členy fondu překvapením.

„Já o tom vůbec nic nevím a jsou to pro mě všechno novinky. Vůbec nevím, v čem je ten dluh,“ divil se člen fondu Pavel Veselý.

Česká průmyslová pojišťovna, které fond dlužil přes 70 tisíc, se obrátila na exekutora. „Dlužník s exekutorským úřadem nekomunikuje a nejeví snahu o uhrazení pohledávky,“ potvrdila dříve mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jany Jeckelové o exekuci, v níž skončil rodný statek vědce Mendela ve Vražném

Teď ale došlo ke zvratu. Vlastník se ozval a uhradil první splátku. „Neplatič přislíbil zaplacení celého dluhu ve dvou splátkách. Pokud by dluh nebyl uhrazen tak, jak přislíbil, soudní exekutor by byl podle zákona nucen provést další úkony v exekuci,“ říká Báčová.

Druhou splátku musí fond splatit do konce měsíce. S ostatními institucemi, kterým dluží, se domlouvá na splátkovém kalendáři. Pomoci by mohla Mendelova univerzita v Brně a města na Novojičínsku.

Podle starosty Vražného a člena fondu Vladimíra Nipperta tím ale problémy nekončí. Je nutné vyřešit, kdo usedlost bude spravovat dál. Současný nadační fond podle něj kulturní památku státu vést nemůže.

Jana Jeckelová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme