Ropné kaly z ostravských lagun mají být zlikvidované do tří let

Likvidace jedů v ostravských ropných lagunách bude pokračovat. Tendr na odstranění jedné z největších ekologických zátěží v Česku vyhrála firma AVE CZ odpadové hospodářství. Stát za to zaplatí téměř 430 milionů korun bez DPH.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laguna betasmoly v roce 2006 | Foto: Synthesia

Podle šéfa ostravského Diama Josefa Havelky si firma musí zajistit příslušná povolení a odvézt kaly z areálu do tří let:

„A má celkem pět let na to, aby kaly zmizely ze světa. To znamená, aby je energeticky využila nebo jinak zlikvidovala.“

Firma získala zakázku ve výběrovém řízení, se státním podnikem Diamo už podepsala smlouvu.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Čištění lagun provázejí neustálé problémy a termín vyčištění se stále posouvá.

Vytěženo bylo už zhruba 200 tisíc tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo.

Právě tyto takzvané nadbilanční kaly nyní bude odstraňovat společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Podle uzavřené smlouvy má jít o 91 562 tun kalů. Doba 36 měsíců na odtěžení kalů a jejich odvezení z areálu lagun začíná podle Kotrby běžet podpisem smlouvy.

Obří ekologická zátěž

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD uvedl, že výběrové řízení bylo dvoukolové a náročné.

„Podařilo se nám dosáhnout příznivé ceny. Po vyřízení potřebných povolení může vítězná firma zbývající kaly odstranit," uvedl.

Nejprve byla v užším zadávacím řízení uzavřena rámcová smlouva s pěti uchazeči. Ti následně předložili nabídku k uzavření prováděcí smlouvy.

Výsledek výběrového řízení schválilo ministerstvo financí. Kotrba doplnil, že pokud by technologický postup vítězné firmy neuspěl v procesu EIA, umožňuje rámcová smlouva podniku Diamo, aby vybral dalšího z pěti kandidátů.

Primátor Ostravy Tomáš Macura z hnutí ANO prý nepochyboval o tom, že sanace lagun bude pokračovat:

„Já to považuji za jednu z nejvýznamnějších ekologických zátěží v rámci celé České republiky, o Ostravě to tím pádem platí dvojnásob. Pro nás osobně to byla jedna z priorit a tlačili jsme jak na ministerstvo životního prostředí, tak na ministerstvo průmyslu a nakonec i financí.“

Odpady již od 19. století

Do areálu dnešních lagun se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby, ve 20. století k nim přibyly odpady z regenerace použitých mazacích olejů.

Vzhledem k náročnosti likvidace lagun převzal po ukončení činnosti chemičky Ostramo v roce 1996 odpovědnost za tuto ekologickou zátěž stát. Správu a zajištění sanace lagun dostal na starosti státní podnik Diamo. Veřejnou zakázku na sanaci lagun získalo Sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo zhruba 2,6 miliardy korun. Vytěžilo zhruba 200 000 tun kalů.

Loni se objevily informace, že by laguny místo vytěžení mohly být zabetonovány. Hovořil o tom například náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Radní Moravskoslezského kraje tuto variantu několikrát důrazně odmítli.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme