Rožany na Šluknovsku jsou velkou tržnicí s nepovolenými stavbami

Rožany na Šluknovsku jsou už několik let jednou velkou tržnicí. Vietnamští obchodníci prodávají zboží nejen v koupených domech, ale i před nimi na parkovištích. Místním obyvatelům se to nelíbí. Stejně jsou na tom ve Hřensku nebo Dolní Poustevně, kde to řeší vzájemnou dohodou s vietnamskými obchodníky o vzhledu venkovních stánků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rožany na Šluknovsku jsou velkou vietnamskou tržnicí | Foto: Tomáš Mařas

„Veškeré baráky, co tady jsou, byly prodány Vietnamcům na podnikání. Ale na vnitřní podnikání. Nikdo to neměl povolené venku. Oni vykáceli zeleň okolo a udělali z toho tuhle příšeru. Vytahali tam trpaslíky a nikoho to nezajímalo. Když občas někdo přišel, dostal pokutu a oni to obešli a nechali si to povolit jako parkovací prostor,“ říká Yvona Frániková.

Není jediná, kdo si v Rožanech stěžuje na situaci podél silnice směrem do Německa. Vietnamští obchodníci se k nepovoleným venkovním stavbám nevyjádřili s tím, že neumí česky.

Parkoviště před domy obohatily nejrůznější přístěnky a konstrukce s vlnitým plechem pro zboží vietnamských obchodníků. S nimi se snaží bojovat i stavební úřad ve Šluknově. Podle vedoucího Stanislava Maška situace není jednoduchá:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rožanech na Šluknovsku natáčel Tomáš Mařas

„Podnikatelé si některé úpravy dělají bez našeho vědomí a proto provádíme následně přestupková řízení. Jsou to stavby na odstavných stáních.“

I když se šluknovský stavební úřad podle Stanislava Maška snaží se situací něco dělat, situace se stále opakuje.

„Stavební úřad vydal rozhodnutí o odstranění stavby a následně několikrát pokutoval tamního majitele provozovny. Ten ale nekonal. Je to otázka značně problematická. Mělo by dojít k odstranění nepovolených staveb, které neprošly dodatečným povolením a jejich zrušení,“ říká Mašek.

Z půvabné příhraniční vesničky se stalo asijské tržiště a podle Michala Buška ze šluknovského odboru rozvoje města má radnice svázané ruce:

„Podle zákona o obcích můžeme říkat, že někdo narušil vzhled obce, ale musí to být přesně definované a stanovuje to městská rada. Tam jde o tu definici. Výkladově by to znamenalo, že tam mají nějaký nepořádek. To, že tam mají nějaký stánek, ještě neznamená, že to je špatný stav, který by měl někdo řešit.“

Nezávislá starostka Šluknova Eva Džumanová nevidí problém jen v samotných vietnamských obchodnících.

„Pravdou zůstává, že spousta českých občanů poskytuje své pozemky pro tržnice, pro potřeby vietnamské komunity,“ uvádí starostka.

Samo město ovšem v Rožanech pronajímá pozemek, který už obsadili vietnamští obchodníci. Místním se to nelíbí a jak říká Michal Bušek ze šluknovského odboru rozvoje města, radnice se tím bude zabývat:

„Bylo to pronajaté s určitými podmínkami, které se nedodržují. Se stavebním úřadem se to řeší a bude řešit i do budoucna.“

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme