Rozdělenou Bašku u Frýdku-Místku spojil nový most

Mažoretky, alegorické vozy i ženy v krojích oslavovaly odpoledne v Bašce u Frýdku-Místku otevření nového mostu přes řeku Ostravici. Rozdělení obce na dvě části působilo déle než rok velké komplikace lidem v podhůří Beskyd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový most přes řeku Ostravici v Bašce na Frýdecko-Místecku | Zdroj: ČTK

Nový most stál 90 milionů korun. Podařilo se tak napravit jednu z nejvážnějších škod způsobených loňskými povodněmi na severní Moravě. Původní konstrukci podemlela loni v květnu velká voda a dělníci ji proto museli rozebrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevření nového mostu v Bašce sledoval redaktor Michal Schoffer

Kdo se tak chtěl v minulých měsících dostat se na druhý břeh k lékaři, do školy nebo do práce, musel jít pěšky přes provizorní lávku, nebo si pořádně zajet. Objížďka byla dlouhá asi 11 kilometrů.

Místní proto uvítali, že se most otevře o tři měsíce dříve, než se původně plánovalo. „Ubylo nám zákazníků, když most objíždějí, tak se na nákupy zastaví v jiném městě. U mé firmy poklesly tržby o padesát procent,“ říká místní kamnář Zdeněk Skokan.

Účet povodňových škod mají stále otevřený i na obecním úřadě. „Veškerou obslužnost jsme museli zajišťovat objížďkami přes Frýdek-Místek nebo Frýdlant,“ uvádí starostka obce s třemi a půl tisíci obyvatel Irena Rabicová. Náklady na náhradní trasy obec vyčíslila zhruba na sto tisíc korun.

Nový most by měl odolat až pětisetleté povodni. „Měl by vydržet skoro cokoli,“ ujišťuje šéf stavební firmy Michal Štefl.

Michal Schoffer, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme