Rozhodnutí o přesunu železničního nádraží v Brně se odkládá

Úspěch slaví odpůrci přesunu železničního nádraží z centra Brna. Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti organizace Děti země, která žádá ochranu ohrožených živočichů žijících právě v místě plánované stavby. Je tedy velmi pravděpodobné, že se věcí bude muset znovu zabývat Jihomoravský krajský úřad, ačkoliv žádost ekologů už jednou zamítl. Případné rozhodnutí o stavbě se tak opět odkládá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží Brno | Foto: Tomáš Adamec

„Tímto odložením se otevírá prostor vybudovat železniční uzel pekel požadavků 21. století. Já si myslím, že projekt toho odsunu je hluboko v začátku 20. století, ve 30. letech, a neodpovídá požadavkům dnešní doby, kdy železniční doprava má být v centru města,“ řekl soudní znalec a dlouholetý ochránce přírody Mojmír Vlašín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Mlynář ze Správy železniční dopravní cesty a soudní znalec Mojmír Vlašín mluví o přesunu železničního nádraží v Brně v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Správa železniční dopravní cesty jako investor stavby podala spolu se společností Brněnské komunikace žádost o výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Toto rozhodnutí podle Jiřího Mlynáře ze Správy železniční dopravní cesty padlo na základě průzkumů odborníků.

„Brněnské nádraží je kontroverzní stavba z pohledu některých brněnských občanů, ale většina brněnské veřejnosti chápe nutnost rekonstruovat železniční dopravu v Brně,“ uvedl Jiří Mlynář.

Dodal, že Správa železniční dopravní cesty staví nový průjezd, který umožní rychlejší průjezd vlaků Brnem a na němž bude vybudováno nové nádraží. Součástí těchto staveb jsou podle jeho slov i přestupní uzly, které umožní občanům daleko větší komfort při cestování příměstskou dopravou.

„Průzkumy jasně prokázaly, že vybudovat nádraží v centru Brna lze, že to bude v podstatě i levnější a jednodušší. Jen to bude vyžadovat přepracování projektu,“ řekl Mojmír Vlašín.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme