Rozhodnutí rady může zabránit stávce řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji

Odboráři zatím neodvolali stávkovou pohotovost řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji. Požadují zrušení nebo zásadní změny zadávacích podmínek chystaného desetiletého tendru na provozovatele krajských linek. Řešení nepřinesla ani schůzka odborářů s premiérem Bohuslavem Sobotkou a hradeckým hejtmanem Lubomírem Francem z ČSSD. Zabránit stávce už podle odborářů může jen dnešní mimořádné jednání krajské rady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská MHD, ilustrační foto | Foto: Ivan Holas

„Na rozhodnutí rady je, jestli vstoupí do zadávací dokumentace zásadním způsobem, což podle našeho názoru a podle našich právních názorů může. Mohla by tam už teď zakotvit ty sociální mzdové aspekty zaměstnanců. Pokud ale zásadně odmítne, tak riskuje sociální konflikt,“ prohlásil po úterní schůzce na Úřadu vlády předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Kraj už minulý týden nabídl, že do tendru zapracuje dodatek o minimální mzdě. Odboráři ale požadují zvýšení hodinového platu.

Hejtman Lubomír Franc naznačil, že krajská rada do zadávacích podmínek zasáhne - jestli to ale bude odborářům stačit, nedokázal odhadnout:

„Je tam každoroční zvýšená valorizace mezd pro odměňování zaměstnanců. Jsou tam dané i další podmínky pro valorizaci dalších prvků dopravního výkonu, jako je nafta, opravy a podobně. Jsou tam upraveny i některé záležitosti, které se týkají sankcí řidičů, což bylo kritizováno.“

Kraj je připraven v případě stávky provoz na autobusových linkách pokrýt, prohlásil hejtman. Obě strany se ale podle něj chtějí této variantě vyhnout. Účastníci úterní schůzky ale jednali především o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek - ten by měl podobné situaci do budoucna zabránit, tvrdí předseda Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD:

„Jsme domluveni na postupu. S ministerstvem pro místní rozvoj společně připravujeme novou celostátní metodiku právě pro zadání nových zakázek. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek tudíž umožní vedle ekonomické výhodnosti zakázky zakomponovat přímo mezi zadávací kritéria také otázky, které mají sociální aspekt.“

Pracovní skupina se podle Haška znovu sejde začátkem února. O tom, jestli řidiči autobusů královéhradeckých krajských linek vstoupí do stávky, by mělo být jasno po dnešním mimořádném jednání krajské rady.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme