Rozkvetlé šaty od Matragi lákají do Jablonce na Křehkou krásu skla

Korzetová róba podobná květině, desítky třpytivých šperků i doplňky ze skla. To jsou lákadla přehlídky nazvané Křehká krása 2015, která představuje aktuální trendy v bižuterii a sklářském designu v Jablonci nad Nisou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skleněné šaty ve tvaru kvetiny jsou dílem návrhářky Blanky Matragi

Skleněné šaty ve tvaru kvetiny jsou dílem návrhářky Blanky Matragi | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Zajímavostí 4. ročníku sklářského veletrhu je exponát, který je příznačným symbolem spojení křehkosti a krásy. Jde o skleněnou orchidej, která návštěvníkům doslova rozkvétá před očima ve foyer Muzea skla a bižuterie.

Růžové šaty evokující květinu dostaly jméno Orchidej a jsou dílem módní návrhářky Blanky Matragi. Vyrobeny z růžovobílého skla, které je poseto drobnými krystalky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jabloneckém muzeu skla a bižuterie začala přehlídka Křehká krása. Více informací přinesla redaktorka ČRo Šárka Škapiková

Ačkoli skleněná róba vypadá křehce, zdání klame. Skulptura vysoká 170 cm váží úctyhodných 80 kilogramů.

Přestože jsou šaty vyrobeny v životní velikosti, žádná paní ani slečna se do nich neoblékne. V pase totiž měří pouhých 40 centimetrů.

Převážet skleněnou skulpturu bylo navzdory vyšší hmotnosti poměrně snadné. Šaty jsou totiž rozkládací.

Sukně šatů je poskládána celkem z 5 okvětních lístků. Spoluvytvářel je sklář Michal Ullrich se svým týmem. Ruku k dílu prý přidala i autorka návrhu.

„Podílela se hodně. Překvapilo nás to. Hodně sklářských umělců v dnešní době jen stojí a říká, co máme udělat. Ona se nebála sáhnout do žhavého skla a tvarovat ho,“ vzpomíná na spolupráci s návrhářkou sklář Michal Ullrich.

Skleněné šaty existují v růžovobílém barevném provedeníi pouze jedny. Velmi zajímavá je však i druhá verze.

„Pak jsou ještě černobílé, udělány jsou tak, že mění barvu,“ dodává sklář. Zájemci si měňavou raritu mohou prohlédnout v obecním domě v Praze.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme