Rožmberská hrobka odkrývá letitá tajemství

Archeologové dokončili první část průzkumu podzemí v kostele kláštera ve Vyšším Brodě. To je místem posledního odpočinku šlechticů z rodu Rožmberků. Díky použití mikrokamery se hroby nemusely otevírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varhany - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kromě dřevěných zbytků rakví a oděvů kamera nasnímala i dva kovové sarkofágy, říká archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová.

"Ten severnější byl přitisknut těsně ke zdi, ležely na něm další dva pohřby v dřevěných rakvích, přičemž v té dřevěné rakvi byly zbytky velmi honosného renesančního oděvu, který už odborníci datovali kolem roku 1600."

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeoložka Zuzana Thomová z Jihočekého muzea v Český Budějovicích.hovoří o výzkumu hrobyk

"Vedle potom byla další cínová rakev, velmi zdobená. Nad krucifixem byl v kartuši latinský nápis, který upomíná,že v sarkofágu je pohřben poslední Rožmberk Petr Vok, z boku kromě úchytů byly potom ještě obrácené rožmberské erby," řekla Thomová.

Podle archeoložky se už ale zřejmě nepovede zjistit, kdo je uložen ve druhém sarkofágu. Jednou z možností je, že jde o ostatky manželky Petra Voka - Kateřiny z Ludanic.

Milan Kopp, Martin Hlaváček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme