Rozpad pražské koalice kvůli odlišnému hlasování Stropnického o odpadu nehrozí

Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dnes řešila včerejší hlasování o téměř třináctimiliardové zakázce na svoz odpadu v hlavním městě. Náměstek primátroky Matěj Stropnický (SZ) jako jediný z koalice totiž nepodpořil návrh své stranické kolegyně Jany Plamínkové na vypsání tendru. Zastupitelstvo nakonec návrh těsně schválilo. Dnes ráno se zástupci koaličních stran dohodli, že rozpad koalice nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Stropnický na celostátním sjezdu Strany zelených. | Foto: Tomáš Adamec

Karel Březina z ČSSD po jednání zástupců pražské koalice novináře ujistil, že její soudržnost ohrožena není. Matěj Stropnický (SZ) sice prý jednoznačně porušil koaliční smlouvu, podle které musí všichni zastupitelé koalice podpořit koaliční návrhy, koalice ale pokračuje. Stropnického krok by ale ještě měly řešit jednotlivé zastupitelské kluby.

Sám Matěj Stropnický své jednání prý zdůvodnil tím, že se zdržel hlasování kvůli údajnému střetu zájmů. Zasedá totiž v dozorčí radě Pražských služeb, tedy ve společnosti, která by se o zakázku mohla také ucházet. Špičky koalice ale dál trvají na tom, že se Stropnický měl řídit ujednáními, na kterých se strany dohodly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská koalice se kvůli odlišnému hlasování o tendru na odpad nerozpadne, ujednáni sledovala Veronika Neprašová

Návrh na vypsání tendru na svoz odpadu nakonec prošel těsně o jeden hlas. A to díky zastupitelce Monice Krobové Hášové, která nedávno vystoupila z klubu TOP 09 a která do budoucna také nevylučuje další spolupráci s koalicí.

Kritika opozice

Schválení tendru na svoz odpadu v Praze předcházela silná kritika opozice. TOP 09, ODS i Pirátská strana, která v některých oblastech návrhy koalice podporuje, kritizovaly zejména dvě věci.

Opozice nesouhlasí s tím, že se hledá dodavatel pro celou Prahu. Piráti navrhovali rozdělení zakázky na několik menších. Třeba podle městských částí nebo podle druhu odpadu. To ale neprošlo. Druhá část kritiky se týká délky kontraktu. Deset let je podle opozice příliš dlouhá doba a celá zakázka tak prý povede k monopolu jediné firmy.

Předkladatelka návrhu Jana Plamínková z Trojkoalice s tím ale nesouhlasí. Podle ní půjde smlouva vypovědět dříve a rozdělením zakázky mezi více firem by se pražské ulice zbytečně zaplnily popelářskými vozy a prý by to bylo i dražší.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme